Jde sice zejména o demonstraci metod zřejmě nejpokrokovějšího nanotechnologického pracoviště v Evropě, ale i tak je to roztomilé. Nejmenší vánoční přání na světě je pro lidské oko neviditelné. Kartička je tak malá, že by se jich na běžnou poštovní známku vešlo hned 8276.

David Cumming a Čchin Čchen z Glasgow University vměstnali pomocí nanotechnologie obrázek miniaturního vánočního stromku na miniaturní kousek skla.

"Naše nanotechnologie patří mezi ty nejlepší na světě, ale někdy je opravdu složité lidem vysvětlovat, čeho je taková technologie schopna. Rozhodli jsme se tedy, že vytvoříme toto vánoční přání, abychom lidem ukázali, jak přesná tato technologie dokáže být. Výroba nám zabrala jen 30 minut. Je to přímý proces, navrhování toho přání nám zabralo daleko více času," uvedl s úsměvem profesor David Cumming.

Přání je 200 mikrometrů široké a 290 mikrometrů vysoké. Pro lepší představu: jeden metr má milión mikrometrů a lidský vlas je široký zhruba 100 mikrometrů. Na tradiční přání o formátu A5 by se tedy vešlo více než půl miliónu těchto miniatur. Barva byla pak nanášena speciálním rezonančním zařízením, které vybarvovalo vzorovanou hliníkovou fólii.