Ocelová jehla váží 44 tun a nachází se poblíž takzvané Lidové haly, kde byla postavena v roce 1948. Je jedním z typických symbolů slezského města. V době komunismu po ní vyšplhal odvážlivec, který na vrcholu zavěsil transparent s nápisem Solidarita, což je název legendárního odborového hnutí.

Obří stožár se za několik týdnů změní ve vánoční strom. "Bude úchvatný, devadesát metrů dělá velký dojem," slibuje primátor Vratislavi Rafal Dutkiewicz. Obdiv mají vzbudit také ozdoby. Nejmenší hvězdičky budou měřit 40 centimetrů a největší v průměru až tři metry. Aby bylo možné je všechny rozsvítit, je potřeba 850 metrů speciálního kabelu.

Náročné bude nejen osvícení neobvyklé ozdoby, ale také umístění hvězd. To bude úkolem najaté skupiny alpinistů. Náklady na přeměnu ocelového stožáru ve vánoční stromek, který se rozsvítí 6. prosince, se odhadují na 60 000 zlotých (téměř 445 000 korun).

Obyvatelé města již diskutují o tom, zda vratislavský strom bude tím nejkrásnějším v Polsku. Vedení města je ujišťuje, že zcela jistě bude nejvyšším a jedním z nejhezčích. Kromě toho radnice připravuje pro obyvatele i turisty další předsváteční atrakce jako je umělé kluziště nebo polsko-česko-německý vánoční jarmark. A pro nejmenší bude v centru živý betlém, v němž budou zvířata z městské zoologické zahrady.

Vratislav si slibuje, že letos i díky zřejmě nejvyššímu vánočnímu stromu v Evropě přiláká rekordní počet turistů a zviditelní se nejen na mapě Polska, ale celého kontinentu.