Hlavní obsah

Ozónová vrstva poprvé po 35 letech zesílila

Poprvé po pětatřiceti letech se ozónová vrstva na naší planetě začíná zotavovat a výrazně zesílila. Vědci to přičítají zejména odstraňování látek z chladiv a sprejů z osmdesátých let minulého století.

Ozónová vrstva poprvé po 35 letech zesílila

Zpráva OSN vyzdvihla, že jde o jednu z mála pozitivních zpráv o životním prostředí. Ukazuje se prý, že když se svět semkne, dokáže čelit doutnající ekologické krizi.

Citlivá ozónová vrstva chrání planetu před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje rakovinu kůže a ničí úrodu. Ochranná vrstva se začala ztenčovat koncem 70. let minulého století.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vědci začali bít na poplach a v roce 1987 vstoupil v platnost takzvaný montrealský protokol. V něm se drtivá většina států světa zavázala ke kontrole výroby chemických látek poškozujících ozónovou vrstvu a k postupnému omezení jejich používání.

Poprvé po 35 letech vědci mohou potvrdit statisticky významný a trvalý nárůst stratosférického ozónu. V letech 2000 až 2013 jeho úroveň v klíčových severních zeměpisných šířkách vzrostla o čtyři procenta, uvedl Paul Newman z NASA. Tři stovky expertů z pověření OSN hodnotí stav ozónové vrstvy každé čtyři roky.

Vítězství pro diplomacii i vědu

„Je to vítězství pro diplomacii a pro vědu a pro skutečnost, že jsme spolu byli schopni spolupracovat," poznamenal k pozitivnímu vývoji chemik oceněný Nobelovou cenou Mario Molina, jeden z prvních vědců, kteří na problém upozornili.

Ozón je označením pro tříatomové molekuly kyslíku, které se se stoupající teplotou a klesajícím tlakem rozkládají na obyčejný dvouatomový kyslík. Proces urychlují některé chemické sloučeniny a radikály, které unikají z průmyslově vyráběných chlor-fluorovaných uhlovodíků (CFC), včetně freonů. Ty se dříve hojně využívaly v chladicích zařízeních nebo jako hnací médium ve sprejích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků