Hlavní obsah
Ekrem Imamoglu, který vyhrál volby starosty v Istanbulu (9. května 2019) Foto: Burhan Ozbilici, ČTK/AP

Opakované volby starosty Istanbulu vyhrál Imamoglu z opoziční strany

Opakované volby starosty Istanbulu v neděli vyhrál Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který zvítězil i v anulovaných březnových volbách. Vyplývá to z takřka konečných výsledků hlasování.

Ekrem Imamoglu, který vyhrál volby starosty v Istanbulu (9. května 2019) Foto: Burhan Ozbilici, ČTK/AP
Opakované volby starosty Istanbulu vyhrál Imamoglu z opoziční strany

Protikandidát Binali Yildirim z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana již Imamogluovi pogratuloval, napsala agentura Reuters.

Imamoglu změnu na radnici označil za nový začátek, v práci pro město chce spolupracovat s Erdoganem.

O post starosty největšího tureckého města, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Turecka, soupeřili bývalý premiér Yildirim s Imamogluem z CHP, který anulované volby vyhrál o 13 000 hlasů. Nyní bude Imamogluovo vítězství výraznější, neboť prozatímní výsledek mu slibuje 53,6 procenta hlasů, zatímco Yildirim dostal podporu 45,4 procenta zúčastněných voličů.

Yildirim již prohlásil, že doufá, že Imamoglu bude dobrým starostou. Neúspěšný vládní kandidát rovněž řekl, že istanbulské volby jsou dokladem toho, že demokracie v Turecku funguje výborně.

Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na istanbulské radnici. Opakovaná prohra ve městě, kde v 90. letech Erdogan sám starostoval, je podle Reuters pro prezidenta nepříjemná a může oslabit jeho moc, která se donedávna jevila jako neotřesitelná.

Proti výsledku březnových voleb podala AKP stížnost kvůli neregulérnosti, čemuž ústřední volební komise vyhověla. Ve svém zdůvodnění označila za pochybení skutečnost, že někteří lidé pracující v místních volebních komisích nebyli zaměstnanci státní správy. Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty potvrdila a Imamoglu funkci vykonával tři týdny. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků