Hlavní obsah
Spisovatel George Saunders s román Lincoln in the Bardo, za který získal ocenění. Foto: Hannah Mckay, Reuters

Man Bookerovu cenu získal Američan George Saunders

Man Bookerovu cenu získal americký spisovatel George Saunders za svůj vůbec první román Lincoln in the Bardo. Porota ocenila inovativní styl meditativního vyprávění o návštěvě amerického prezidenta Abrahama Lincolna u hrobu jeho jedenáctiletého syna. Do Spojených států putuje po loňském historicky prvním ocenění amerického autora podruhé v řadě.

Spisovatel George Saunders s román Lincoln in the Bardo, za který získal ocenění. Foto: Hannah Mckay, Reuters
Man Bookerovu cenu získal Američan George Saunders

Osmapadesátiletý autor, známý především díky své povídkové tvorbě a kratším novelám, zaujal pětičlennou porotu dílem, v němž popisují Lincolnovu návštěvu na washingtonském hřbitově již nežijící postavy, které se nejsou ochotny smířit se svou smrtí. Bardo je termín, který používají tibetští buddhisté pro stav mezi smrtí a novým zrozením.

Předsedkyně poroty Lola Youngová ocenila Saundersovo dílo za jeho „inovativnost a velmi odlišný styl”. Cenu mu v Londýně předala manželka prince Charlese vévodkyně Camilla.

Od roku 2014, kdy se možnost ucházet se o cenu otevřela pro autory z USA, jde o druhý americký triumf po loňském ocenění díla Paula Beattyho The Sellout.

Saunders si z Londýna odváží 50 tisíc liber (1,45 miliónu korun). Uspěl v konkurenci pěti finalistů, kterými byli další Američané Paul Auster a Emily Fridlundová, skotská autorka Ali Smithová, Brit pákistánského původu Mohsin Hamid a debutující britská spisovatelka Fiona Mozleyová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků