Například v Českých Budějovicích bylo minus 4,1 stupně Celsia, což je překonané teplotní minimum pro tento den, řekl Václav Kubišta z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na šumavském Churáňově bylo v pátek minus 9,6 stupně Celsia. „Jsou to hodnoty relativně nízké, ale nemůžeme hovořit o extrému. Někdy se i ve druhé polovině dubna takto výrazně ochladí,” řekl Kubišta.

Nejnižší rekordní hodnotu ukázal teploměr ve Světlé Hoře na Bruntálsku. Pátečních minus 10,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní minimum minus sedm stupňů z roku 1981. Rekordních bylo také minus 9,6 stupně Celsia na šumavském Churáňově, minus 8,5 stupně v Rýmařově na Bruntálsku a 8,3 stupně pod nulou v Deštném v Orlických horách.

Neobvykle chladný byl i čtvrtek

Podle Petry Sýkorové z ČHMÚ byl zajímavý také chladný čtvrtek s nejnižšími maximy. Teploty vystoupaly pro 20. duben dosud nejníže na zhruba třetině stanic.

Noc na sobotu už by mrazivá být neměla. Teploty podle předpovědi mají klesnout nejníže k sedmi až třem stupňům Celsia, k ránu ale může na severu v oblastech nad 600 metrů nad mořem sněžit.

O víkendu bude hlavně oblačno, teploty přes den se jen mírně mohou dostat přes deset stupňů. V noci na neděli mohou klesnout i pod nulu.