V poháru Intertoto pokračuje i Liberec

DUBLIN

Fotbalisté Slovanu Liberec hladce proklouzli do třetího kola poháru Intertoto. Irský Shamrock Rovers přehráli dvakrát shodným výsledkem 2:0 a v dalším kole narazí na španělský Racing Santander. V neděli Severočeši dokázali zvítězit na horké ostrovní půdě díky přesným zásahům Kolouška a Nezmara a nedali Irům žádnou šanci.

Putovní stonožky, které šili sami deváťáci.

Liberečtí trenéři museli po sobotním tréninku na poslední chvíli řešit obsazení obranných postů. Svalové zranění znemožnilo nastoupit Holeňákovi, jehož místo stopera zaujal Valachovič. Další změnou v liberecké sestavě bylo posílení jindy čtyřčlenné zálohy, kterou dnes navíc vyztužil Polák. Na hrotu se tak s říznými irskými obránci musel prát jediný klasický forvard Pospíšil. Na liberecké hře to ale vůbec znát nebylo, v první půli měli více ze hry Severočeši. Úvodní šanci obstaral právě kapitán reprezentační jednadvacítky Polák, jehož střela z uctivé vzdálenosti prosvištěla těsně vedle pravého horního rohu Ryanovy brány.

Pak hosté rozjeli několik nadějných brejků, ale ani jeden z nich nedotáhli do úspěšného konce. Shamrock, hnaný vpřed hlučným publikem, nemohl na pozornou defenzívu Liberce dlouho nic vymyslet a ohrožení Kinského branky přinášely jen standardní situace. V 22. minutě pálil z trestného kopu mimo Tony Grant a za osm minut si liberecký brankář s přehledem počkal na trestný kop beka Keddyho. Na konci poločasu se opět připomněli hráči Slovanu. Kisel, letní posila z Bohemians, nejprve krásnou ranou z voleje těsně minul domácí branku a vzápětí jeho další dalekonosný projektil mířil opět nad. Velkou šanci měl ještě těsně před odchodem do kabin útočník Pospíšil. Polák jej krásnou uličkou poslal do čisté šance, ale pohotový obránce Gough na poslední chvíli zakopl míč do bezpečí.

Liberečtí soupeře k ničemu nepustili

V druhém poločase se obraz hry příliš nezměnil: nebezpečnější byli opět liberečtí fotbalisté a domácí se v útočné fázi prakticky k ničemu nedostali. Jediné ohrožení liberecké branky přišlo v 63. minutě. Po rohu se do vzduchu nejvýš vyšplhal domácí útočník Fitzpatrick, který však hlavičkoval jen nad břevno. Naopak svěřenci trenérů Ladislava Škorpila a Josefa Csaplára byli několikrát blízko k definitivnímu stvrzení postupu. V 65. minutě uvolnil aktivní Polák Kisela, ale ani jeho další pokus se mezi tyče nevešel. Liberec se pojistky dočkal až 14 minut před koncem. Ránu záložníka Poláka gólman Ryan jen vyrazil a dobíhající Koloušek měl deset metrů od brány snadnou pozici - 0:1.

V tu chvíli začali hrát domácí vabank a hosté do jejich otevřené obrany podnikali rychlé výpady. Další slibnou šanci neproměnil střídající útočník Hološko. Druhý gól Liberce přišel v 86. minutě po spolupráci trojice střídajících hráčů: Broschinského ránu z 30 metrů Ryan neudržel, Hološkovu dorážku stačil vyrazit jen k volnému Nezmarovi a ten s přehledem ukončil trápení Shamrocku. gmt nkr (pokr.)