Hlavní obsah

DOKUMENT: Korespondence premiéra Paroubka s prezidentem Klausem ohledně návštěvy ruského prezidenta

Kancelář prezidenta republiky v pátek zveřejnila kompletní korespondenci mezi preimérem Paroubkem a prezidentem Klausem, která se týká programu návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v ČR.

DOKUMENT: Korespondence premiéra Paroubka s prezidentem Klausem ohledně návštěvy ruského prezidenta


>V Praze dne 28 . února 2006


>Vážený pane prezidente,

>velvyslanec Ruské federace pan Fedotov mne informoval o programu návštěvy prezidenta Ruské federace V. V. Putina v České republice.

>Takto jsem se s údivem dozvěděl, že v přítomnosti Vaší a prezidenta Putina se mají podepisovat tři smluvní dokumenty.

>Pro takový postup nevidím v Ústavě České republiky z hlediska působnosti hlavy státu v zahraniční politice žádnou oporu. Kromě toho je zřejmé, že tyto dokumenty byly připraveny k podpisu českou exekutivou, takže i z toho pohledu je jen přirozené, aby byly podepisovány při příležitosti mého setkání s prezidentem Putinem za přítomnosti mé a jeho.

>Žádám Vás proto, aby v tomto směru došlo v programu návštěvy prezidenta Putina k adekvátním úpravám. Pokud by k tomu nedošlo, může se stát, že příslušní členové vlády České republiky jakož i představitel ČEB se k podpisu na Hrad nemusí dostavit.

>V tomto směru jsem též informoval pana velvyslance Fedotova.

>S úctou

>Jiří Paroubek

>
********************


>V Praze dne 28. února 2006


>Pane ministerský předsedo,

>obdržel jsem Váš dnešní dopis a rezolutně se ohrazuji proti jeho tónu a proti jeho obsahu. Jestli jste se "s údivem dozvěděl" detaily o návštěvě prezidenta Putina, pak musím konstatovat, že je tato návštěva dlouhodobě připravována v součinnosti Kanceláře prezidenta republiky, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu, velvyslanectví České republiky v Ruské federaci a velvyslanectví Ruské federace v Praze. Osobně jsem o tom podrobně jednal i se dvěma členy Vaší vlády, s ministry Svobodou a Urbanem, i s oběma velvyslanci. Jestli nepracuje Vaše kancelář a nebyl jste o tom informován Vy, je to věc, kterou si musíte vyřídit na svém úřadu.

>Z věcného hlediska Vám musím sdělit, že prezident Putin přijíždí do Prahy na mé pozvání a tomu také struktura a styl návštěvy odpovídá. Musím Vás také upozornit, že prezident republiky je součástí exekutivy České republiky a že podle Ústavy zastupuje stát navenek. I to je jednoznačným důvodem, proč je návštěva prezidenta Putina organizována tak, jak je organizována. K úpravám programu návštěvy prezidenta Putina, která je dlouhé týdny na minuty dojednávána s ruskou stranou, nedojde. Výhrůžky typu, že se členové vlády nemusí dostavit na Pražský hrad k podpisu představují něco, co v historii České republiky, ale ani Československa, ještě nikdy nezaznělo. Považuji to za mimořádně nedůstojné a prosím Vás, aby se toto již nikdy neopakovalo.

>S pozdravem

>Václav Klaus

>
********************


>V Praze dne 1. března 2006


>Vážený pane prezidente,

>zásadně nesouhlasím s Vaším názorem, který jste vyjádřil v reakci na můj dopis dne 28. 2. 2006. Zastávám názor, že Váš výklad prezidentských pravomocí není správný a že by jste měl respektovat zásadu, že práci vlády organizuje její předseda a včas mě a mým prostřednictvím vládu informoval o svých záměrech.

>Přes uvedené výhrady, v zájmu České republiky a jejích vztahů s Ruskou federací jsem udělil souhlas s účastí ministrů vlády na jednáních i podpisu smlouvy. Očekávám však Vaše vysvětlení a poznamenávám, že postup Vašeho protokolu shledávám jako zcela bezpříkladný a neodpovědný.

>S pozdravem

>Paroubek

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků