Hlavní obsah
Bleskl v Lázních Toušeň zapálil stodolu Foto: HZS Středočeského kraje

Bouřky dorazily. Výpadky proudu, v Lázních Toušeň zapálil blesk stodolu

Bouřka se silným větrem v pátek večer přerušila dodávky proudu pro 4000 odběratelů na jihu Čech. Hasiči ve středních Čechách odklízeli popadané stromy, v Lázních Toušeň blesk zapálil stodolu, v Praze déšť zvedl hladinu potoka Botič. Meteorologové varují, že bouřky mohou přijít i v sobotu a v neděli.

Bleskl v Lázních Toušeň zapálil stodolu Foto: HZS Středočeského kraje
Bouřky dorazily. Výpadky proudu, v Lázních Toušeň zapálil blesk stodolu

Firma E.ON zaznamenala kvůli bouři a větru na linkách vysokého napětí v severní části kraje ve své síti dvě poruchy po pádech stromů na vedení, sdělil její mluvčí Roman Šperňák.

Výpadky proudu pocítily třeba Čimelice na Písecku. Zhruba polovina z tisícovky obyvatel zůstala po večerní bouři bez proudu, uvedl Čimelický starosta Vladimír Pánek.

„Vypadla elektřina, nejde polovina obce, nejdou Rakovice, a když volám na poruchy, je výpadek vysokého napětí v okrese Písek a Strakonice," uvedl starosta Pánek s odvoláním na energetiky.

„V prvopočátku bylo omezeno 4000 míst na severu okresu Písek. Už teď se nám povedlo počet odběrných míst (bez proudu) snížit na 200 a stále na opravách pracujeme,” řekl Šperňák kolem 21:30.

Jihočeští hasiči měli kvůli bouři kolem 20 zásahů. Odklízeli hlavně spadlé stromy na Strakonicku a Písecku.

Před bouřkami varovali meteorologové. Páteční výstraha se týká zejména území Čech a trvá až do půlnoci. Další bouřky mohou přijít v sobotu a v neděli.

Výjezdy v souvislosti s počasím hlásí také středočeští hasiči. „Od začátku vydané výstrahy evidujeme 57 událostí, z toho 48 v souvislosti s počasím. Nejčastěji likvidujeme popadané stromy. Nejvíce zasaženou oblastí je Příbramsko a Benešovsko,“ uvedli středočeští hasiči na Twitteru hasiči kolem osmé večer.

Do 22:00 měli hasiči přes 70 zásahů. V Lázních Toušeň blesk zapálil stodolu o rozměrech 30 krát 80 metrů v zemědělském podniku. Vzplála kolem 20:00, byl tam vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, řekla mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová.

Nebyl nikdo zraněn a škody zatím nejsou známy, ale požár zasáhl celou stodolu. Hasiči bránili, aby se oheň rozšířil na okolní budovy, ve kterých byla podle Fliegerové hospodářská zvířata. Zhruba ve 21:00 dostali hasiči požár pod kontrolu.

Hasiči v Praze ohlásili zatím jen jednotky výjezdů, i tam ale o sobě dalo počasí vědět. Botič v Nuslích vystoupal nakrátko až na druhý stupeň povodňové aktivity, zhruba po tři čtvrtě hodině ale opět klesl na normální stav.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků