Hlavní obsah
 

Česko sevřel pozdní mráz, teploty klesly až na –19

Zatímco celá zimní sezona se k nelibosti českých vlekařů odehrála bez výraznějších mrazových vpádů, s příchodem jara se do republiky nalil arktický vzduch od severovýchodu, který poslal teploty na úroveň, jaké jsme již odvykli. Mrazivá rána budou Česko trápit do středy, o víkendu se pak oteplí až na 16 stupňů, řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 
Česko sevřel pozdní mráz, teploty klesly až na –19

Studený vzduch proudí do Česka kolem tlakové výše Jürgen, která má střed nad Pobaltím. „Zatímco ještě v pátek se například v Praze průměrné denní teploty pohybovaly na 10,2 stupně, což odpovídá polovině dubna, v neděli to bylo pouhých 0,2 stupně, což odpovídá lednu,” připomněla Honsová.

Pondělní ráno pak ukázalo, že zima ještě neskončila. Teploty v 6:00 klesly na Horské Kvildě na –19 °C, v Kořenově naměřili –16 °C, v Liberci –9 °C a v Českých Budějovicích –7,6 °C. „Podobně mrazivá rána nás čekají do středy, poté se bude oteplovat a o víkendu naměříme až 16 °C,” uklidňuje Honsová.

Březnová zima

Vpád studeného vzduchu během března podle ní není ve střední Evropě nic neobvyklého. „Na Světový meteorologický den, který slavíme 23. března, bylo ještě chladněji například v letech 2013, 1976, 1963 nebo 1962 – to na území Česka panovaly celodenní mrazy. Podobně chladno jako letos bylo v letech 2018, 2008 nebo 2006. O přechodném ochlazení v tomto období se hovoří jako o tzv. březnové zimě.

V pondělí bude jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů.

Také v úterý bude na obloze panovat jasno až polojasno. Po ránu teploty klesnou na –4 až –8 stupňů, ojediněle spadnou až na –10 stupňů. Přes den předpověď počítá s 2 až 6 stupni. Foukat bude čerstvý severovýchodní vítr.

Středa přinese rovněž jasnou až polojasnou oblohu, ojediněle se vyskytnou sněhové přeháňky. Ráno bude opět mrazivé s teplotami mezi –2 a –6 stupni, místy se opět může ochladit až k –10 stupňům. Denní teploty budou zvolna stoupat k 3 až 7 stupňům.

Od čtvrtka denní teploty nad 10 stupňů

Ve čtvrtek budeme moci označit ráno s teplotami mezi 0 a –4 stupni za teplejší. Obloha už bude polojasná až oblačná, ojediněle se objeví přeháňky, které budou od 500 metrů sněhové. Přes den už se opravdu oteplí, a to na 8 až 12 stupňů.

V pátek bude oblačno až polojasno, občas se vyskytne déšť nebo přeháňky. Noční teploty se budou pohybovat mezi 2 a –2 stupni, denní maxima vystoupí na 10 až 14 stupňů.

V sobotu bude oblačno, ojediněle s deštěm nebo přeháňkami. Ranní minima klesnou na 4 až 0 stupňů. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 12 až 16 stupňů. Vát bude mírný jihovýchodní vítr.

V neděli bude polojasno, ojediněle se vyskytnou přeháňky. Ráno se opět ochladí na 4 až 0 stupňů, přes den teploměry ukážou 11 až 15 stupňů.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků