A tak jejich kolegové v Praze z nedostatku jiných zpráv rozjeli filmový skandál odjinud: Evropská unie používá erotiku k propagaci filmů.

Malá lekce z novinářštiny

Před půl rokem - bez jakéhokoli skandálu - představil na festivalu v Berlíně Media Desk, evropská agentura na podporu filmové tvorby, pět videospotů sestříhaných z filmů, které byly podpořeny grantem. První zachycoval "Radost", druhý "Smutek" (ten je opravdu krásný) a dva lásku. "Láska 1" je spíš takové cicmání, Láska 2 je roztomile sestříhaná z milostných scén z Prolomit vlny, Amélie z Montmartru, Goodbye, Lenin, Špatná výchova a Bertolucciho Snílků (pátý klip je všeobecný).

Projekt Media je mimochodem něco, bez čeho se při přípravě filmu už dnes obejdete jen velmi těžko, protože už od roku 1991 poskytuje peníze do začátků - ne na natáčení, ale na vývoj filmu, na zaplacení scénáristů a obrážení sponzorů.

A celá tahle provoakce (pro korektora: záměrná slovní hříčka) je dílem evropské komisařky pro média a komunikaci Margot Wallströmové, kterou u nás sice nikdo nezná, ale je ve Švédsku je tak cool, že loni vyhrála nejpopulárnější ženu roku.

Nedávno její úředníci dali tyto klipy na Youtube, kde se proslavily až tak, že si jich nejdřív britské deníky a v nich si o tom přečetly Lidové noviny (Brusel šokuje erotickým klipem) a někdo to zjevně zavolal do TV Nova jako námět na reportáž ("Pobouření vyvolal...") a bylo o čem psát.

A my si dnešní slovníček novinářštiny doplníme o frázi:

Brusel šokuje erotickým klipem Před půl rokem Brusel nikoho nešokoval sestřihem scén z Goodbye, Lenin, Amélie z Montmartru, Špatná výchova, Snílci a Prolomit vlny a dneska někoho napadlo ten sestřih předvést známému polskému prudentovi , aby bylo o čem psát. O dva dny později si to konečně přečetl někdo v Česku.

Máte zapsáno? Dobře.

Mimochodem - loni na podzim bylo české zastoupení Media Desku požádáno, aby do těchto klipů nominovali nějaké české filmy. Neprosadil se tam ani jediný.

Takže jediné poučení, které z toho celého plyne: v českých filmech se málo [pozn. red.: použité slovo se neshoduje s redakční politikou tohoto serveru, a proto bylo nahrazeno slovem podobým] míchá.

Baldachýn z Varů: Omluva

Ovšem i Baldachýn z Varů má své máslo na hlavě. Na Youtube se také objevilo videodementi článku "Příběh obyčejného člověka", který jsem tu publikoval před pár dny. Radek A., jehož příběh jsem v něm převyprávěl, se zuřivě ohradil proti tomu, že jsem z něj udělal vtipného člověka.

Sorry, Radku. Ale větou "tlustá holka ve svetru je lepší než dvě programové brožury", ses mohl pyšnit.

Blogger trouble

Jistě si všímáte, že blogování z festivalu je letos nejen pro mě, ale i pro spřátelené či zcela neznámé bloggery poněkud obtížné. Bloguje se málo. Program festivalu je letos tak dobrý, že na mimofilmové zážitky už není čas.

Kolegyně Hejdová se sice pokusila na sebe upoutat průhledně upoutat pozornost ztrátou akreditace, ale to je jen slabý čajíček. Jiří Chvojka Karlovy Vary hned proklel, ale ani to nepřitáhlo kýženou mediální pozornost. Objevil jsem blog s pěkně srovnanými trailery na promítané filmy (hrajte si je zde) a ambiciózní Festivary (a pak jednoho bloggera, který odjel do Varů a rozvedl se - snad ne kvůli tomu!). A to je všechno.

Copak tu letos jsou jenom diváci?

Jdu něco zažít.

Hezký den!