Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vzácný a nepoškozený výtisk Harryho Pottera se vydražil za miliony

Jeden z výtisků prvního vydání úvodního dílu ságy o Harrym Potterovi se na aukci v Anglii prodal za 80 tisíc liber (2,4 milionu Kč). Napsal o tom zpravodajský server BBC. Aukční síň Tennants původně předpokládala, že kniha v pevné vazbě se vydraží nanejvýš za 30 tisíc liber, nakonec ale o nepoškozený vzácný exemplář svedli kupci boj.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vzácný a nepoškozený výtisk Harryho Pottera se vydražil za miliony

Vůbec první román z pera spisovatelky J. K. Rowlingové nazvaný Harry Potter a kámen mudrců vyšel v roce 1997, nejdříve v pevné vazbě v nákladu 500 kusů. Z tohoto prvního vydání šlo 300 kusů do knihoven, což dělá ze zbylých knih ceněný sběratelský artikl. Pokud se prodává nepoškozený výtisk, šplhá se cena zpravidla velice vysoko.

V prvním vydání knihy ze série o kamarádech ze školy čar a kouzel je ještě v tiráži autorka uvedena pod jménem Joanne Rowlingová. Nyní je spisovatelka díky celosvětovému úspěchu svých knih, kterých se prodaly stovky milionů výtisků, jednou z nejbohatších žen v Británii.

V aukci se loni prodal autorkou podepsaný výtisk prvního vydání Harryho Pottera a kamene mudrců za 125 000 liber (3,8 milionu Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků