Hlavní obsah
 

Víno z miniaturního chorvatského vinařství se dostalo až na inauguraci amerického prezidenta

Víno z malého rodinného vinařství Benmosche Family Winery na chorvatském poloostrově Pelješac se dočkalo velkého úspěchu - bude podáváno ve Washingtonu během inaugurace nového amerického prezidenta Joea Bidena.

 
Víno z miniaturního chorvatského vinařství se dostalo až na inauguraci amerického prezidenta

Na středeční inauguraci se bude kromě ostatního podávat také chorvatské víno, jehož lahev se ve Spojených státech prodává zhruba za 60 až 70 dolarů (asi 1300 korun). „Poprvé jsme se o tom dozvěděli z médií, poté od našich zákazníků v USA,” uvedl Boris Mrgudič, jenž je v současné době manažerem rodinného podniku.

Ačkoliv nejsou dostupné informace o tom, kdy a kde konkrétně se víno bude podávat, Mrgudič je na úspěch patřičně hrdý. „Doufám, že to pomůže celému chorvatskému vinnému průmyslu. Chorvatsko je zatím malý producent a není příliš konkurenceschopný,” uvedl Mrgudič, jenž patří už k dvanácté generaci vinařů v rodině.

Vinařství nese jméno po americkém obchodníkovi Bobu Benmoscheovi, jenž si Chorvatsko zamiloval stejně jako víno a s rodinou Mrgudičů se na začátku milénia setkal.

Vinařství ročně vyprodukuje zhruba 4000 až 5000 lahví převážně červeného vína. Kromě zinfandelu, který je ve Spojených státech populární, se jedná také o lahve vína Dingač.

Právě toto víno z oblasti stejnojmenné vesničky na poloostrově Pelješac, které je vyrobeno z odrůdy hroznů plavac malý, je prvním chorvatským vínem s mezinárodní ochrannou známkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků