Hlavní obsah
Vlk v Centru pro vědecké studium vlků v rakouském Ernstbrunnu. Foto: Profimedia.cz

V Rakousku si manažeři trénují svou sílu proti vlčí tlamě

„Zavřete ústa, když vám olizují tváře. Mají velké jazyky.“ A velké zuby. V Rakousku si manažeři zkoušejí svou chladnokrevnost tak, že vstupují do klece s vlky, aby probudili zvíře, které v nich dřímá, píše agentura AFP.

Vlk v Centru pro vědecké studium vlků v rakouském Ernstbrunnu. Foto: Profimedia.cz
V Rakousku si manažeři trénují svou sílu proti vlčí tlamě

Půltuctu účastníků semináře nazvaného Mluv s vlky nábožně naslouchá cvičiteli Kurtu Kotrschalovi. Tito lidé, kteří jsou zvyklí řídit velké týmy, zaplatili 650 eur (téměř 17 000 Kč), aby se utkali s mocnějšími, než jsou oni sami. Je to pět šedých vlků patřících Centru pro vědecké studium vlků v Ernstbrunnu severně od Vídně.

„Nezáleží na tom, kdo jste, jestli jste generální ředitel nebo domovník, vlkovi to je jedno. Jakmile vstoupíte do klece, vaše postavení nehraje žádnou roli,“ upozorňuje Brit Ian McGarry, který je jedním z autorů koncepce semináře.

Malá skupina tedy vstupuje za mříže. Párek vlků, Nanuk a Una, se přibližuje, aby příchozí očichal. Cvičitel manažery vyzývá, aby si dřepli a nechali obrovské tlamy přiblížit se ke tváři.

Podávají tlapu

Vlci mají ostré zuby a mocný dech. Riziko je ale prakticky nulové, ujišťuje Kotrschal. „Nikdy jsme neměli žádný incident,“ dušuje se.

Jako všech 17 vlků z Ernstbrunnu byli Nanuk a Una vychováni člověkem od deseti dní svého věku. Cílem tohoto chovu je srovnávat jejich chování se psy chovanými za stejných podmínek.

Jako dobří němečtí ovčáci podávají svou obrovskou tlapu, když k nim napřáhnete ruku. Nicméně nejsou zdomácnělí a zachovali si své reflexy divokého zvířete.

Vnitřní zvíře

Většina účastníků semináře tvrdí, že jim setkání s vlky pomohlo, aby v sobě objevili „vnitřní zvíře“ a rozvinuli neverbální komunikaci.

„Měla jsem pocit, že se setkávám tváří v tvář s velmi silným zvířetem, které na mě pohlíží jako na sobě rovného. Když mě vlk za takovou uznal, pochopila jsem, že když budu chtít, budu sama také velmi silná,“ svěřuje se padesátiletá Britka Shirley Smithová.

Padesátiletý Bernhard, který stojí v čele mezinárodního projektu, je rovněž nadšený. „Dnes se mi zbystřily smysly. Když řídím nějaký projekt, musím umět předvídat reakci lidí ještě dříve, než začnou mluvit,“ říká.

Přispívají vlci k tomu, aby se člověk stal ještě více člověku vlkem? Naopak, soudí Bernhard.

„Ukazuje to, že není vhodné stahovat se do pozadí, ale také není dobré dávat příliš najevo dominantní postoj. Všechno jde lépe, když jsou lidé vůči sobě navzájem více vnímaví a pozorní,“ dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků