Hlavní obsah
Brno má nový minipivovar, vařit bude pod značkou Moravia. Foto: Václav Šálek, ČTK

V Brně otevřeli nový minipivovar, jih Moravy jich má na padesát

V Brně-Medlánkách otevřeli slavnostně nový minipivovar. Firma Czech Craft Beers, která za pivovarem stojí, bude v Medlánkách vyrábět spodně kvašená piva pod značkou Moravia, která se v Brně vařila naposledy v první polovině 20. století. Majitelé chtějí podle svého pondělního vyjádření v podobných projektech pokračovat a stavět další pivovary včetně jednoho většího, než je ten medlánecký.

Brno má nový minipivovar, vařit bude pod značkou Moravia. Foto: Václav Šálek, ČTK
V Brně otevřeli nový minipivovar, jih Moravy jich má na padesát

Medlánecký minipivovar bude jedním z nejmodernějších v České republice. Podle sládka Jana Grmely bude většinu procesů výroby možné řídit počítačem. Skupina Czech Craft Beers v Brně provozuje i minipivovar Lucky Bastard, který dělá svrchně kvašená piva.

Nový minipivovar má v současné době kapacitu 6000 hektolitrů ročně s předpokládaným navýšením na 9000 hektolitrů v polovině příštího roku. Tím se medlánecký pivovar stane jedním z největších minipivovarů v regionu, přiblíží se tak hranici průmyslového pivovaru. Na jihu Moravy je nyní kolem 50 minipivovarů a další vznikají. Nová skupina se přesto konkurence nebojí.

„Pokud se podíváme na trh českého řemeslného piva, vidíme zde velký podíl restauračních pivovarů, které své pivo ven nabízejí jen minimálně a vaří zejména pro svoji pivnici. To je případ i samotného Brna, kde sice v současnosti funguje pivovarů hned několik, nicméně jen dva jsou zaměřeny čistě na výrobu piva na prodej mimo svůj podnik," uvedl k situaci na trhu obchodní ředitel Czech Craft Beers Petr Měcháček.

Na třicet nových jeden zaniklý

Podle Měcháčka je stále na českém trhu velký prostor pro přesun konzumentů od velkých značek k menším pivovarům. Počet minipivovarů v tuzemsku každoročně roste. Jejich oborový svaz odhaduje, že už jich je více než 350. Na samotné jižní Moravě se vaří pivo ve zhruba 50 minipivovarech, z toho asi pětina z nich je na území Brna, tři například v Tišnově.

Minipivovary v Česku také zanikají, podle odborníků jde přibližně o jeden na 30 nově vzniklých, některé se také přesouvají dalšími investicemi do kategorie průmyslových pivovarů nad hranici 10 000 hektolitrů výstavu ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků