Hlavní obsah

Sbírku vášnivého knihomola jen tak někdo nepřekoná

V knihovně si každý čtenář přijde na své. O této to platí dvojnásob. Ind Anke Gowda se již 50 let věnuje jejímu rozšiřování, od roku 2016 je jeho knihovna oficiálně zapsána v indické knize rekordů.

Sbírku vášnivého knihomola jen tak někdo nepřekoná

Dvaasedmdesátiletý náruživý sběratel vlastní více než milion svazků. Kromě knih psaných dvaadvaceti indickými jazyky se v knihovně objevují i svazky cizojazyčné.

Čtenáři je mimo jiné k dispozici na 56 tisíc zahraničních časopisů, dva a půl tisíce výtisků o Gándhím, několik set verzí Bible, naučná literatura, dokonce i knihy anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara, píše agentura AP.

Gowda přiznává, že se jedná o poněkud nákladný koníček. Každý měsíc zakoupí přibližně tisíc knih. S finanční pomocí místního byznysmena investoval Ind do budovy skladu v jihozápadní indii, kde jsou nyní knihy umístěny.

Údržba takového množství výtisků je velmi náročná, proto se teď Gowda rozhodl požádat o pomoc veřejnost. Knihy je potřeba roztřídit a sklad, ve kterém se nachází, musí být opatřen bezpečnostními protipožárními prvky. Největším hrozbu ovšem představuje všudypřítomný prach a hladoví termiti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků