Hlavní obsah
Stanislav Grof na archivním snímku z roku 2007 Foto: Robert Rambousek/Mafra, Profimedia.cz

Otec holotropního dýchání Stanislav Grof změnil západní medicínu, teď slaví 85 let

Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, který 1. července oslaví pětaosmdesátiny, je považován za otce holotropního dýchání v západní medicíně. Tato metoda řízeného zrychleného dýchání při hudbě, která navazuje na praktiky přírodních civilizací, šamanů či jogínů, umožňuje dostat se bez požití psychedelických látek do běžně nedostupných oblastí lidské psychiky...

Stanislav Grof na archivním snímku z roku 2007 Foto: Robert Rambousek/Mafra, Profimedia.cz
Otec holotropního dýchání Stanislav Grof změnil západní medicínu, teď slaví 85 let

Znovuprožitím traumatizujících zážitků má lidem pomoci odstranit různé psychické bloky. Stanislav Grof, absolvent medicíny na Univerzitě Karlově a spoluzakladatel Výzkumného ústavu psychiatrického v Praze-Bohnicích, emigroval do USA v roce 1967. Do západní psychoterapie tehdy vnesl staronový poznatek, že totiž při mimořádných stavech vědomí vykazuje lidská duše spontánní léčivou aktivitu.

A jelikož aplikace LSD či jiných halucinogenů s sebou nese rizika, zaměřil se Grof se svou ženou Christinou na zkoumání bezpečnější alternativní metody. Holotropní dýchání (holotropní znamená v překladu směřující k celistvosti) ale není léčebnou metodou, spíše cestou k sebepoznávání.

Hrozí i nebezpečí

V nepovolaných rukou se však může stát i technikou nebezpečnou. Při jeho provozování se totiž vyskytují i potíže jako svalové napětí, bolesti hlavy, křeče či zvracení. Překonání těchto problémů (například určitými cviky) má ale následně očistný efekt.

Stanislav Grof začínal jako lékař v psychiatrické léčebně v Kosmonosích. Začátkem 60. let stál u zrodu Výzkumného ústavu psychiatrického v pražských Bohnicích, kde se zabýval změněnými stavy vědomí, zkoumal účinky LSD na lidskou psychiku a možnosti využití této drogy v psychoterapii.

V USA působil ve Výzkumném ústavu psychiatrickém pro stát Maryland a jako profesor na Univerzitě Johna Hopkinse v Baltimoru. Několik let vedl státní výzkum psychedelik v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků