Hlavní obsah
Jérôme Kerviel na svém putování. Foto: Profimedia.cz

Nejzadluženější muž světa se vydal na očistnou pouť

Francouz Jérôme Kerviel (37), který se stal symbolem bezohledných burzovních praktik, se kaje. Na konci února se proto vydal na 1400 kilometrů dlouhou cestu z Říma do Paříže pěšky.

Jérôme Kerviel na svém putování. Foto: Profimedia.cz
Nejzadluženější muž světa se vydal na očistnou pouť

Protagonista zřejmě největšího makléřského podvodu v historii, jenž svými praktikami málem potopil banku Société Générale, která v ČR vlastní Komerční banku, dostal loni od odvolacího soudu tři roky vězení a bude do konce života splácet astronomickou pokutu 4,9 miliardy eur za hazardování s miliardami eur. Definitivně má o potvrzení verdiktu za dva týdny rozhodnout francouzský kasační soud.

Zoufalý exmakléř, který trval na tom, že jeho nadřízení o všem věděli a jeho chování schvalovali, se na začátku února v dopise obrátil na papeže Františka.

„Drahý Svatý otče, jsem nejzadluženější muž na světě, protože na mých bedrech leží nespravedlivé odsouzení k zaplacení 4 915 610 154 eur,“ napsal v něm a ke konci února se s papežem při generální audienci ve Vatikánu i setkal.

Jérôme Kerviel dává svému tělu zabrat. Něco takového dříve neznalo...

Foto: Profimedia.cz

František se k němu podle deníku Corriere della Sera přiblížil, vzal mu ruce do svých a vyměnil si s ním pár slov, která si Kerviel nechává pro sebe. Po setkání se ale vydal na cestu.

„Papež mi dal sílu“

„Po šesti letech právních bitev jsem byl zcela na dně a bez naděje. Poté, co ke mně papež promluvil, se ve mně něco stalo. Dal mi sílu, abych podnikl tuto cestu a vzal si zpátky svůj život,“ řekl Francouz, který každý den ujde zhruba 30 kilometrů. S sebou má jen červený batoh, v němž nese vodu, oblečení, mast, náplasti, ale také iPad a mobil s GPS navigací, aby se orientoval.

Dříve bohatý muž je dnes na mizině. „Mám v kapse 200 eur, za den utratím tak 30–40,“ prozradil. To mu stačí na snídani, večeři a přenocování.

„Bolí mě nohy a celé tělo, protože nejsem zvyklý tak dlouho chodit, nesportoval jsem deset let. Ale konečně je mi dobře, mám čistou hlavu a jsem svobodný,“ dodal. Při chůzi prý přemýšlí nad tím, co se mu stalo v posledních letech, a nad tím, co mu řekl papež.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků