Hlavní obsah
Vína hodnotili nejlepší degustátoři republiky. Foto: Archiv Salonu vín

Nejlepší víno ČR si vzalo příchuť z dubového dřeva a vůni z vanilky

Ve čtvrtek skončilo ve valtickém Centru Excelence dvoudenní finálové hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2022 se stalo víno Chardonnay barrique, ročník 2019. Jde o výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Vína hodnotili nejlepší degustátoři republiky. Foto: Archiv Salonu vín
Nejlepší víno ČR si vzalo příchuť z dubového dřeva a vůni z vanilky

Metoda barrrique spočívá ve zrání vína v sudu z francouzského nebo amerického dubu. Dřevo zrajícímu vínu předává svoji chuť a sud o obsahu 225 litrů se může použít pouze třikrát.

V posledním kole hodnocení posuzovaly odborné komise 400 finalistů, kteří vzešli z předchozích kol. Vítězné víno se tříkolovým systémem hodnocení propracovalo k titulu absolutního šampiona v celkové konkurenci 2402 vín, a stalo se nejlepším vínem České republiky pro rok 2022.

Vítězné Chardonnay pochází z vinařské oblasti Morava, slovácké podoblasti, vinařské obce Vracov a viniční trati Klínky. „Víno má nádhernou zlatožlutou barvu se zelenými odlesky. Vůně je plná žlutého ovoce, medu, rozinek a podpořená vanilkou. V chuti je zejména kulaté, krásně hebké a široké s tóny vanilky a jemně praženého oříšku. Víno pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z ikonické tratě Klínky v obci Vracov. Tato trať vinařství přinesla šampiona Salonu vín ČR už popáté,“ popsal nejlepší víno ČR Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

Na přelomu ledna a února 2022 proběhne vyhlášení a podle situace také slavnostní předání diplomů vítězům. Na vyhlášení výsledků pak přímo naváže otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín 2022.

„Jakkoli i letošní finálové kolo Salonu vín – národní soutěže vín proběhlo ve stínu epidemie, dobrá věc se opět podařila a naši vinaři se dočkali posouzení svých vín nejlepšími profesionálními degustátory v zemi. Soutěž rovněž ukázala, že špičkových vín je u nás stále víc. Zatímco před několika lety bylo těch nejlepších jen několik, v současné době přibývá stále více vín, která dosahují nejvyšší kvality. I přes všechny obtíže posledních dvou let na aktuálním ročníku vidíme, jak se celý vinařský obor neustále posouvá kupředu a kvalita moravských a českých vín roste s ním,“ uvedl Pavel Krška, ředitel pořádajícího Národního vinařského centra.

Všechna oceněná vína bude možné po celý příští rok ve valtickém centru ochutnat.

Může se vám hodit na Seznamu:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků