Hlavní obsah
Rabín Yisroel Hollander Foto: Vojtěch Pospíšil, Novinky

Na výrobu košer slivovice dohlížel ve Vizovicích rabín

Ve středu a ve čtvrtek pobýval ve Vizovicích rabín Yisroel Hollander. V tamní destilérce Rudolf Jelínek dohlížel na správnou přípravu košer slivovice, s jejíž produkcí firma začala už před více než 80 lety.

Rabín Yisroel Hollander Foto: Vojtěch Pospíšil, Novinky
Na výrobu košer slivovice dohlížel ve Vizovicích rabín

„Kontroloval jsem stáčení slivovice určené pro židovský svátek Pesach. Dohlédl jsem na vyčištění stáčecí linky, odpečetil jsem kvasný tank a jsem i u etiketování,“ uvedl Hollander pro Novinky.

Rabín z Antverp, který se ale narodil v Londýně, dodal, že v destilérce se objeví minimálně čtyřikrát za rok. Některé návštěvy jsou předem domluvené, jako třeba tato, kterou je potřeba naplánovat kvůli výrobě, jindy se však dopředu neohlašuje.

Už předtím kontroloval pro tuto slivovici ovoce a byl i u zakládání kvasného tanku.

Lahvování bílé slivovice určené především pro svátek Pesach

Foto: Vojtěch Pospíšil, Novinky

Technicky vzato je výroba košer slivovice téměř stejná jako u klasické pálenky, k získání košer certifikace je ale potřeba splnit několik požadavků.

„Veškerá zařízení třikrát čistíme horkou párou. Na lince, na níž stáčíme košer slivovici, také nemůžeme stáčet nic jiného než ovocné pálenky,“ řekl Novinkám obchodní a marketingový ředitel společnosti Miroslav Motyčka a dodal, že pro košer slivovici mají separátní tanky.

Většina produkce košer slivovice jde na export do USA, především na východní pobřeží, kde žije velká židovská komunita. Z tohoto důvodu si u Jelínka zařizují košer certifikaci od americké Orthodox Union, protože s tou českou by na náročném americkém trhu moc neuspěli.

„Košer slivovice se na našich tržbách podílí šesti až sedmi procenty. Za posledních 10 let se nám produkci podařilo zdvojnásobit,“ potvrdil Motyčka, že se jedná o rostoucí segment.

V minulosti u Jelínka produkovali i košer vodku

Foto: Vojtěch Pospíšil, Novinky

Největší potenciál je samozřejmě za velkou louží, rostoucím trhem je ale i Česká republika. Jeden z důvodů vidí Motyčka ve zvyšující se popularitě pětileté košer slivovice u barmanů. Na rozdíl od běžných pálenek, u nichž se v chuti více projevuje každoroční rozdílná sklizeň, je totiž poměrně stálá.

S výrobou košer slivovice začal Rudolf Jelínek, který byl židovského původu, v roce 1933. Tato tradice se tak ve Vizovicích drží už přes 80 let. Zajímavostí je, že i dnes se košer destiláty u Jelínka pálí pouze z českého ovoce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků