Hlavní obsah
Výjevy z demoliční místnosti působí jako z nějakého temného asijského hororu. Klienti si však nemohou službu vynachválit. Foto: The Fragment Room

Jen tak trochu upustit páru: Demoliční místnost jako ventil stresu

Jak se zbavit stresu po špatném pracovním dni? V Singapuru, kde jsou zaměstnanci i studenti vystaveni silnému tlaku, umožňuje člověku upustit páru „místnost vzteku”, kde Singapurci rozbíjejí věci baseballovou pálkou, napsala agentura AFP.

Výjevy z demoliční místnosti působí jako z nějakého temného asijského hororu. Klienti si však nemohou službu vynachválit. Foto: The Fragment Room
Jen tak trochu upustit páru: Demoliční místnost jako ventil stresu

"Demoliční místnost" je vlastně cela o čtyřech stěnách ze silného betonu, kde se za nezvyklé uvolnění stresu musí zaplatit. Člověk si nejprve navlékne bílou kombinézu, přilbu, rukavice, ochrannou obuv a pak může začít masakr: vystresovaní Singapurci rozbíjejí nádobí, sklenice a tiskárny baseballovou pálkou, anebo je zkrátka tříští o zem.

Místnost funguje už půl roku a přichází do ní bezpočet obyvatel tohoto městského státu v jihovýchodní Asii. Vysoce moderní Singapur proslul vedle svého bohatství i mírou stresu, jemuž jsou kvůli atmosféře soutěživosti jeho obyvatelé od školních let do dospělého věku vystaveni.

Balíček totální destrukce

„V Singapuru je pod tlakem každý - nezáleží na jeho původu, minulosti ani na tom, kým je," řekl agentuře AFP zakladatel "demoliční místnosti" Royce Tan a dodal, že stres prostupuje všechna prostředí - školu, práci i osobní vztahy.

V Singapuru tato místnost, jejíž obdoby existují v mnoha městech po celém světě, nabízí dvě kratochvíle, z nichž každá trvá půl hodiny. Návštěvník může buďto za 38 singapurských dolarů (615 Kč) zničit určený počet předmětů, anebo, sáhne-li po "balíčku totální destrukce", může za 350 singapurských dolarů (5660 Kč) zničit tolik předmětů, kolik za 30 minut stihne.

Studentky ničily tiskárnu

Věci k demolici dodává samotná místnost, jež byla zřízena v opuštěné továrně v centru Singapuru, kde se dříve vyráběly nudle. Klienti si ale mohou přinést i své vlastní předměty.

Jedno nedávné odpoledne si do místnosti přišly vypustit páru rozbíjením věcí, hlavně tiskárny, dvě studentky ve věku 18 a 19 let, které právě složily zkoušku. „V jednotlivých kurzech vždycky tiskneme věci pro všechny spolužáky, takže mít možnost rozbít tiskárnu je úžasné," vysvětluje studentka práv Kylie Lowová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků