Philips při lezení spoléhá na zdravou ruku, tu druhou od narození nemá od lokte dolů. Přesto se od malička věnoval nejrůznějším sportům a snažil se najít ten, který mu bude nejvíc vyhovovat.

„Už když jsem byl malý, šplhal jsem po stromech a zdech, takže možná i proto mám ke stěnám vztah,“ říká mladý muž, jenž má na svém kontě již několik úspěchů, je nejmladším členem britských paralezců a má reálnou šanci se probojovat na letní paralympijské hry.

Matthew Philips je navzdory handicapu úspěšným lezcem

Po čtyřech letech je Philips instruktorem lezení.

FOTO: Profimedia.cz

Za čtyři roky instruktorem

A jestli se někdy setkal s narážkami na svůj handicap? „Se šikanou jako takovou jsem se nikdy nesetkal, ale občas si někdo nějaký ten komentář neodpustí. To jde ale úplně mimo mě,“ říká. „Naopak lidé jsou často v úžasu a nechápou, jak můžu vylézt nahoru, když nemám jednu ruku,“ dodává.

S lezením začal Philips před čtyřmi lety a za tu dobu se již stihl vypracovat na instruktora. Tréninku se věnuje dvě a půl hodiny denně a lezectví se pro něj tak stalo prací na plný úvazek.

„Cílem je pro mě jednoznačně účast na mistrovství světa a paralympiádě,“ říká Philips, který se nedrží při zemi. Šanci by tak mohl mít v roce 2024 v Paříži.

Může se vám hodit na Firmy.cz: