Pham Tien Tiep patří ke generaci hipsterů, která se ve Vietnamu snaží vnést změny do umění žít. V této komunistické zemi, kde vládne jediná strana a odlišné názory nejsou tolerovány, se drží stranou politiky.

Jeho koktejl se skládá z bylinek, které obvykle koření slavnou polévku: hvězdicového anýzu, čerstvého koriandru, skořice a kardamomu. To vše je utopeno v ovocném likéru cointreau a v ginu. Nudle a hovězí, které tvoří polévku, jsou ze seznamu ingrediencí vynechány.

Během přípravy koktejl obřadně prožene přes zařízení ve tvaru věže na baru, aby se naplnil vůněmi bylinek, které jsou v něm uspořádány v patrech.

V zemi kraluje pivo

Přesvědčit Vietnamce, aby se zajímali o toto umění, nebyla snadná věc. V zemi s 93 milióny obyvatel, z nichž je polovina mladší 30 let, se totiž ročně vypije 3,4 miliardy litrů piva, zatímco vína a dalších alkoholických nápojů jen 70 miliónů litrů.

„Trochu mi působilo potíže prosadit se proti pivu či rýžové pálence. My se však zaměřujeme na jinou úroveň, je to cosi luxusnějšího a elegantnějšího,“ vysvětluje Pham Tien Tiep ve svém baru v historickém centru Hanoje.

Koktejl se skládá z bylinek jako je hvězdicový anýz, čerstvý koriandr, skořice či kardamon.

Koktejl se skládá z bylinek, jako je hvězdicový anýz, čerstvý koriandr, skořice či kardamom.

FOTO: Profimedia.cz

Ale v Hanoji, a především pak v Ho Či Minově Městě, které je ekonomickým centrem prudce se rozvíjející země, je čím dál tím více mladých vzdělaných lidí, kteří mají prostředky na to, aby si dopřáli koktejl hodný nejlepších barů v New Yorku. Koktejl Pho dnes kopíruje několik barů v Ho Či Minově Městě.

Jako student vařil polévky

Pham Tien Tiep, který pracoval v luxusním hotelu Metropole a zúčastnil se několika mezinárodních soutěží v míchání koktejlů, vynalezl tento nápoj z nostalgie po dobách, kdy jako chudý student pracoval v restauraci podávající nudlovou polévku.

„V těžkých dobách, kdy jsme neměli mnoho peněz, jsme do takových lidových restaurací chodili,“ vzpomíná třicátník, který svůj bar Ne otevřel loni. Takové restaurace jsou v zemích jihovýchodní Asie lidovou institucí.

V baru Ne stojí koktejly v přepočtu kolem 150 korun, téměř patnáctkrát více než pivo v lidovém baru.

Nápoj obřadně prožene přes zařízení ve tvaru věže, aby se naplnil vůněmi bylinek, které jsou v něm uspřádány v patrech.

Nápoj obřadně prožene na baru přes zařízení ve tvaru věže, aby se naplnil vůněmi bylinek, které jsou v něm uspořádány v patrech.

FOTO: Profimedia.cz

„Je plno luxusních restaurací, které zúročují jídla z těch lidových. Udělat to s koktejlem je jiný způsob, jak tato jídla přetvořit,“ říká vietnamský podnikatel Kien Phan.

Pho je dnes módní záležitostí, existují pizzy s pho, burrito s pho a dokonce i zmrzlina s pho.

Pham Tien Tiep se na této slibné cestě nehodlá zastavit: pracuje na koktejlu na bázi marinované okurky, podává hostům i koktejl pojmenovaný Under the bridge na bázi rybí omáčky, základní ingredienci národní kuchyně.

„S pomocí koktejlů můžeme propagovat vietnamskou kuchyni po celém světě,“ sní barman v Ne Nguyen Tuan Anh.