Vůbec první epizodu odvysílala stanice BBC 22. dubna 1977. S moderní verzí měl ale formát pořadu pramálo společného. Top Gear měl tehdy 30minutovou stopáž, moderovala ho dvojice Tom Coyne a Angela Ripponová (ano, opravdu žena) a náplní byla kromě obligátního testování nových aut třeba bezpečnost na silnicích, pojištění vozidel nebo témata věnovaná úspoře paliva.

Především se ale vysílalo jen v rámci regionu Midlands, který pokrývá střední Anglii. Změna nastala o rok později, kdy se přešlo na celostátní vysílání. Přibyli další moderátoři, formát ale zůstal víceméně stejný. To se ale změnilo v roce 1988.

Tehdy do Top Gearu nastoupil mladý sloupkař časopisu Performance Car, jistý Jeremy Clarkson. Ano, ten pán, který měl z velké části na svědomí novodobý Top Gear, působil už ve staré verzi.

A bylo to působení úspěšné. Clarkson přinesl do Top Gearu jiný styl, trošku ostřejší a kontroverznější. Prostě tak, jak ho známe dnes, jen bez šedin, bez kil navíc a s účesem typu karfiol. Nový přístup se vyplatil, sledovanost vyskočila z několika set tisíc až na šest miliónů v době největší slávy. Tím samozřejmě pořad získal velký vliv nejenom u automobilek.

Jeremy Clarkson a jeho účesy zamlada.

Všechno dobré ale jednou končí. Původnímu Top Gearu začala zvonit hrana koncem minulého století, kdy ho od roku 1999 postupně začali z různých důvodů opouštět moderátoři včetně Clarksona. Sledovanost rychle padala, takže nebylo překvapením, když vedení BBC v prosinci roku 2001 pořad ukončilo.

Restart do hvězdných výšin

Už v roce 2002 se ale začalo nanovo. A hlavním hybatelem dění byl opět Clarkson společně s producentem Andym Wilmanem. Půlhodinová stopáž se zvětšila na 60 minut a objevila se celá řada novinek – testovaným autům se měřil čas na závodní trati umístěné na letišti, kde se nacházelo i nové studio, Clarkson zpovídal celebrity, které také jezdily měřený čas na trati, a do týmu přibyl tajemný jezdec Stig.

Show slavila úspěchy, ne všechno samozřejmě ale šlo hladce už od začátku, například u moderátorů. S Clarksonem začali pořad moderovat Richard Hammond a Jason Dawe, který ale vydržel jen jednu sérii. Pak ho nahradil James May. Tato sestava už vydržela.

Během let a přibývajících sérií se dařilo lépe a lépe, až se z Top Gearu stal globální kolos, který sledovalo přes 350 miliónů diváků. Vznikly i lokální verze v Austrálii, Rusku, Jižní Koreji nebo USA. Je třeba ale dodat, že některé měly jepičí život.

Vše se zhroutilo jako domeček z karet v březnu roku 2015, kdy Clarkson večer po natáčení v hotelu udeřil produkčního při roztržce ohledně jídla. Následkem toho BBC oblíbenému moderátorovi neprodloužila smlouvu na další působení, skončili i May s Hammondem. [celá zpráva]

Bylo jasné, že Top Gear bude pokračovat, stal se z něj totiž docela výkonný stroj na peníze. Už o pár měsíců později byl jako nový moderátor ohlášen ve Spojeném království velmi známý a úspěšný Chris Evans, který uváděl ranní show na BBC Radio 2. [celá zpráva]

Zleva Rory Reid, Sabine Schmitzová, Matt LeBlanc, Chris Evans, Chris Harris, Eddie Jordan a Stig.

Moderátoři po dalším restartu Top Gearu. Zleva Rory Reid, Sabine Schmitzová, Matt LeBlanc, Chris Evans, Chris Harris, Eddie Jordan a Stig.

FOTO: BBC

Bez práce dlouho nebyli ani Clarkson a spol., které ulovil Amazon. Jejich nový pořad dostal název The Grand Tour a v loňském roce spatřila světlo světa jeho první série. V plánu jsou minimálně ještě další dvě. [celá zpráva]

Video

Upoutávka na The Grand Tour.

Zdroj: Amazon

Evanse v Top Gearu kromě dalších nováčků doplnil i herec Matt LeBlanc známý především jako Joey ze seriálu Přátelé. První série po restartu ale dopadla katastrofou. I přes pozitivní záblesky a zachování vizuální kvality vše pohřbil právě Evans, jehož ječivý projev diváci neskousli a sledovanost spadla na historická minima.

Čísla byla neúprosná, a tak Evans raději skončil. Byl to pro něj hořký konec, účinkování v Top Gearu totiž považoval za splnění snu. [celá zpráva]

V podstatě takový další restart dostal na starost LeBlanc, jenž byl na rozdíl od Evanse vnímán víceméně pozitivně. Po jeho boku se objevili jako stálí moderátoři Rory Reid a Chris Harris, kteří v předchozí sérii taktéž nezklamali.

Video

Ukázka nové série Top Gearu.

Zdroj: BBC

V pořadí už 24. série se začala vysílat na začátku března a účet za ní můžou fanoušci LeBlancovi vystavit po jejím posledním sedmém díle v neděli 23. dubna, tedy 40 let a jeden den poté, co se na obrazovkách objevil vůbec první díl Top Gearu.