Hlavní obsah

Výroba karlovarských Křišťálových glóbů pro filmové hvězdy finišuje

Výroba šestnácti Křišťálových glóbů, tedy cen letošního 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech v místní sklářské manufaktuře Moser v těchto dnech finišuje. „Sklárna připravuje pět zlatých a jedenáct stříbrných Křišťálových glóbů,“ uvedla mluvčí sklárny Hana Wollerová.

Výroba karlovarských Křišťálových glóbů pro filmové hvězdy finišuje

„Aby se podařilo vyrobit šestnáct opravdu bezvadných cen, je třeba v huti připravit až čtyřicet křišťálových koulí. Je totiž nutné dodržet veškerou čistotu koulí, aby v ní nezůstaly žádné bublinky nebo jiné vady,“ popisovala Wollerová.

Od roku 2000, kdy se konal jubilejní karlovarský MFF, mají ceny podobu dívky zvedající křišťálovou kouli. Základní ideovou podobu ceny navrhl uznávaný fotograf Tono Stano a sochařské práce jsou dílem Martina Krejzlíka.

Mistr sklář Milan Man při práci na Křišťálovém glóbu na huti manufaktury Moser

Foto: Rudolf Voleman, Právo

„Sochy dnes vznikají v sochařském ateliéru Miloše Vacka, křišťálové koule ve sklárně Moser pod rukama mistra skláře Milana Mana a kompletaci zajišťuje mistr brusič Jaroslav Greguš.

„Koule dělám podruhé v životě a jsem rád, že mi fabrika umožnila dělat takovou práci,“ uvedl Man.

„Na píšťalu se nabere skleněné jádro, upraví se trochu do špičky a nechá se to vystydnout. Na jádro se pak nabírá další surovina, ze které pak tvaruji kouli. Tvaruji je takzvanými svaláky,“ pokračoval Man.

Mistr brusič Jaroslav Greguš při práci na Křišťálovém glóbu v manufaktuře Moser

Foto: Rudolf Voleman, Právo

„Je to příjemný pocit, vidět v rukou celebrit předmět, na jehož zhotovení jsem se podílel,“ uvedl Greguš, který koule brousí a slepuje se sochou.

Mistr brusič Jaroslav Greguš přilepuje křišťálovou kouli k soše.

Foto: Rudolf Voleman, Právo

MFF v Karlových Varech zahajuje v pátek 1. července. Jednou z oceněných bude mimo jiné i Jiřina Bohdalová, která má získat cenu prezidenta MFF Jiřího Bartošky.

V minulosti si Křišťálové glóby z Karlových Varů odvezli i Helen Mirrenová, Dany DeVito, John Malkovich, Jude Law nebo Michael Douglas. Ocenění získali i Leonardo DiCaprio, Peter O’Toole, Reneé Zellwegerová, John Travolta, Antonio Banderas či Mel Gibson a naposledy vloni Richard Gere. Soška je 42 cm vysoká a váží pět kilogramů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků