"Je pro mě velkou ctí a velkou radostí předat dnes cenu prezidenta festivalu za mimořádný umělecký přínos české kinematografii Josefu Somrovi. Pepíčka znám od jednašedesátého roku, kdy nastoupil do angažmá v Pardubicích a jako student gymnázia jsem se na něj chodil s obdivem koukat,“ zavzpomínal Jiří Bartoška.

„Děkuji prezidentovi mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiřímu Bartoškovi za udělení této ceny. Možná mi jako herci neuvěříte, ale myslím to tentokrát opravdu upřímně,“ uvedl Somr.

Dva staří přátelé - herci Josef Somr a Jiří Bartoška

Dva staří přátelé - herci Josef Somr a Jiří Bartoška

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Herec, který se proslavil rolemi ve filmech jako Žert, Slavnosti sněženek, Tři veteráni, Vesničko má středisková nebo Konec starých časů, připomněl, že by měl rád vedle sebe i své spolupracovníky, kteří již zemřeli. Jmenoval například režiséra Jaromíra Jireše či herečku Janu Dítětovou.

Na dálku Somrovi již v předstihu pogratuloval autor románu Žert Milan Kundera, nejslavnější žijící český spisovatel, který se už léta zcela vyhýbá publicitě. Somr vyjádřil přání se s ním ještě jednou setkat osobně. Právě role ve filmu Žert patří k jeho nejoceňovanějším.