V Argentině jsou místní kina zaplevelena hollywoodskými produkty ještě více, než je tomu u nás. O to překvapivější může být tamní úspěch domácího snímku Bratr a sestra (Dos hermanos), pod kterým je podepsán festivalovými cenami ověnčený filmař Daniel Burman (mimo jiné Stříbrný medvěd na Berlinale).

Jen za první čtyři dny si v sálech po celé zemi snímek vydělal přes půl miliónu dolarů a splatil víc jak čtvrtinu svého rozpočtu. Dá se předpokládat, že podobně zaujme i v sálech karlovarských. Je to totiž divácky vděčné dílo.

Film se točí, jak název napovídá, kolem dvou starších sourozenců. Burman tak opět otevírá svou tradiční tematiku testování pevnosti rodinných vazeb. Marco je citlivý, věcný, dobře vychází s lidmi. Sice se snadno nechá zatlačit do nepříjemné situace, ale dokáže se jí přizpůsobit, nenásilně být. Jak dramatická stavba velí, Susanna, jeho sestra, je opakem. Tak trochu ženská podoba šíbra, hlučná, hádavá, nekompromisní, do sebe zahleděná, trochu povrchní. A tihle dva na sebe narážejí jak kulečníkové koule.

Nepodmíněná láska dvou odlišných bytostí

Právě z kontrastu nepodmíněné sourozenecké lásky a zároveň z odlišnosti obou postav se dere dynamika, kterou film na začátku nabere a už neztratí. Humor, smutek, to vše se tu proplétá v jednotě stylu. Vyprávění neztrácí nadhled ani jistou grácii.

Vše podporují rovněž výkony zkušené herecké dvojice Antonia Gasally a Graciely Borgesové, kteří dokázali do postav dostat i tušení blízkého konce. Oba představitelé jsou v rámci argentinské kinematografie bráni za legendy. A do pomyslné síně slávy tam vstoupil i snímek Bratr a sestra.

Bratr a sestra
Argentina, Uruguay, Španělsko 2010, 105 min.
Režie: Daniel Burman,
hrají: Antonio Gasalla, Graciela Borgesová aj.