Když jsi festival před deseti lety zakládal, očekával jsi, že se dožije i dvojciferného jubilea?

Bylo to velmi nejasné, protože začátky byly dost skautské. Už první ročník jsem musel redukovat ze dvou dnů na jeden, takže jsem měl jiné starosti než přemýšlet o tom, co bude za deset let. Neměl jsem žádné takové vize.

Kdy jsi začal cítit, že pořádat Sázavafest má smysl?

Nešlo o to, že bych tomu festivalu v prvním roce nevěřil. Od začátku jsem byl přesvědčen, že taková akce smysl má. Potvrdilo se to v dalších letech, kdy neustále rostl počet návštěvníků. Stagnace přišla až po šesti letech: pršelo a dorazilo méně diváků. Potom to šlo zase nahoru. Loni jsme přivítali bezmála dvacet tisíc lidí.

Festival se v minulosti už dvakrát stěhoval. Proč?

Místa konání byla vždy spojena s řekou Sázavou. Od toho se ostatně odvíjí i název festivalu. První ročník se konal v Týnci nad Sázavou, kde se nám líbila zahrada u jediného státem chráněného kulturního domu v Čechách. Hned jsme ovšem narazili na malou kapacitu areálu a také na potíže s hlukem. Potom mě Matěj Ruppert z Monkey Business upozornil na areál Ostrov ve městě Sázava.

Tam jsme se ve druhém roce přemístili a vydrželi tam pět let. Měli jsme podporu obce i skláren, které vlastnily většinu pozemků na Ostrově. Protože ale počet lidí časem narůstal a my potřebovali na pořádání festivalu další pozemky, které už patřily někomu jinému, bylo evidentní, že je potřeba hledat větší prostor. Projel jsem Sázavu od jejího soutoku s Vltavou až po hranici Středočeského kraje a našel místo na břehu v obci Kácov. Tam jsme dosud, už čtvrtý rok.

Kdo byl největší hudební hvězdou, která na Sázavafestu vystoupila?

Určitě Moby, jenž se na Sázavafestu představil loni. Byl to i důsledek spolupráce s tehdejším hlavním generálním sponzorem. Na tomto ročníku už ale nespolupracujeme, naše cesty se po čtyřech letech rozešly. Slavíme deset let a musíme se obejít bez něho. Nechci říct, že Sázavafest opouští variantu jednoho velkého headlinera. Letos ale bude vrcholů víc a příští rok se zase poohlédneme po někom, s jehož ekonomickou pomocí budeme moci pozvat nejméně jednu velkou hvězdu.

Pocítí nějak návštěvníci letošního ročníku nepřítomnost generálního sponzora?

Nepocítí. Festival má stejný rozsah jako loni, stejný počet scén i počet dnů, podobný počet účinkujících. Saháme hluboko do finančních rezerv, aby tento ročník proběhl stejně, jako kdyby při něm generální partner byl.

Se kterým interpretem bylo v minulosti nejtěžší jednání?

S Mobym. Jednali jsme s ním od začátku podzimu, ale vystoupení na festivalu potvrdil až na jaře. Jeho požadavky byly hodně náročné včetně tělocvičny, kterou chtěl na louce v Kácově postavit. Nakonec jsme si ale vyboxovali, že tam být nemusí. Naopak velmi dobré jednání bylo letos s kapelou Papa Roach. Koncert v Kácově se jí hodil do trasy turné, takže to šlo opravdu snadno.

Americký zpěvák Moby při vystoupení na festivalu v Kácově.

Americký zpěvák Moby při vystoupení na festivalu v Kácově.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Postaráte se o návštěvníky festivalu lépe než loni?

Věci týkající se pobytu lidí na akci řešíme neustále. Máme to ale trochu složité, protože jsme na louce u řeky a pod kopcem, čili je problém s vlhkostí. Děláme úpravy terénu, různé kanály, odtoky i nová jezírka. Investovali jsme do toho už loni a letos to dotváříme. Snažíme se také zlepšit hlavní provozní cestu, která do areálu vede.

Loni areál protínal poměrně velký kanál, který sice odváděl vlhkost, nicméně ten prostor trochu hyzdil. Bude tam i letos?

Loni ho hyzdil, protože jsme ho vyhloubili tři týdny před akcí. Letos už by ho hyzdit neměl. Je to spíš potůček, který částí areálu protéká. Byl to nutný krok, jinak bychom tu louku neodvodnili.

U příležitosti desátého ročníku jsi slíbil speciální vystoupení některých kapel. Dojde k nim?

Dojde, a sám se na mnohá těším. Honza Kalina ze Sta zvířat přišel s nápadem stominutového koncertu, který bude dárkem nejenom deseti letům Sázavafestu, ale též dvaceti letům Sta zvířat. Domluvili jsme se i s Kamilem Střihavkou, který loni oslavil dvacet let na scéně. Monkey Business odehrají prodloužený pětasedmdesátiminutový set, jenž se prolne s koncertem Tata Bojs. Speciální vystoupení odehrají i Support Lesbiens nebo Dan Bárta, Mandrage se zase spojí s kapelou Rybičky 48. A jistě přijdou i další překvapení.

Máš čas sledovat festivalová vystoupení?

Dříve jsem ho neměl, ale teď se snažím vidět toho co nejvíc a vyhodnocovat, jestli je průběh festivalu v pořádku a v čem by se mohl zlepšit.

Na co se ty osobně letos těšíš?

Libůstek je tam mnoho, nechtěl bych na nikoho zapomenout. Ale musím přiznat, že nejvíc času jsem strávil v komunikaci s Ivanem Králem. Na jeho koncert se nesmírně těším, stejně jako na vystoupení projektu Vivaldianno Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného.

Jak by měl Sázavafest vypadat v budoucnu?

Myšlenek nosím v hlavě víc. Určitě bych třeba chtěl nabídnout méně skupin, zato silnější jména. Projel jsem už pár zahraničních festivalů a mám tipy na kapely, které bych chtěl pozvat. K tomu je ale potřeba posílit rozpočet festivalu, takže jakmile tento ročník skončí, začnu pracovat na sponzorech, abych případně mohl co nejdříve ty vytipované kapely oslovit.

Přál bych si, aby v budoucnu zahraniční skupiny v programu Sázavafestu převážily nad našimi. Je to mnohem kreativnější cesta, než dokola zvát kapely z toho počtem trochu omezeného českého stádečka.