Hlavní obsah
Karel Vachek Foto: ČTK

Televize rozmělňuje na kusy, říká Karel Vachek

U příležitosti večera Učitel a žák v Litoměřicích představil dokumentarista Karel Vachek své dva žáky. V jeho rámci se promítaly snímky Naše jediná jistota je, že všechno dobře dopadne (2008) Heleny Papírníkové Horáčkové a Pokus o duchovní nápravu opraváře televizí Josefa Lávičky v devíti obrazech (2008) Lukáše Kokeše. Z následné Vachkovy besedy jsme vybrali to nejzajímavější.

Karel Vachek Foto: ČTK
Televize rozmělňuje na kusy, říká Karel Vachek

O předávání zkušeností: Pedagogové jsou na škole od toho, aby dokázali vybrat dobré lidi. A vybíráte podle charakteru, víte. Protože stejně nevíte. A pak vybíráte podle toho, jestli jsou ti lidé ochotní pracovat. Protože nic není o talentu, všechno je o práci. Já si myslím, že geniální je naprosto každý člověk; jde o to, co se s tím provede.

O krásách v tragédii: Člověku je s filmem pana Kokeše příjemně a domyslí si, že na každého někde čeká jeho osobní tragédie. Já tedy neznám nikoho, jehož život by nebyl tragédií. Ale to ještě neznamená, že v té osobní tragédii nemůže být krásný, vznešený.

O nastupující generaci: V poslední době se na FAMU urodilo hodně skvělých dokumentaristů a byli by skvělí dál, kdyby se dostali do systému, který je nechá pracovat. Televize je rozmělní na kusy. V ČT bohužel nejsou vzdělaní dramaturgové. V 60. letech si každá tvůrčí skupina přizvala třeba Lustiga či Procházku, kteří se styděli podepsat pod nějakým hnusem. A sháněli si talentované lidi. Dnes dostávají mladé do rukou lidé třetí třídy, kteří jsou schopni neuvěřitelných vět.

O žravosti reklamního průmyslu: Doufejme, že nás ten reklamní průmysl nesežere. Slušný režisér nedělá reklamy. Stačí udělat pár takových zakázek a už i vaše vlastní filmy vypadají jako reklamy. Vůbec v nich nezáleží na pravdě, ale na vnějším kabátě. Čímž neříkám, že film nemůže být zábava, že tam nemají běhat málo oblečené holky, že se tam nesmí střílet – já se na to taky rád podívám! – ale s uměním to nemá obvykle nic společného, pokud ta zábava neobsahuje filosofovu hlubinu. Obě polohy mají žít vedle sebe, ale nejlépe, když žijí spolu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků