Hlavní obsah
Následky žhářského útoku na pražské autonomní centrum Klinika Foto: Novinky

Štefan Švec: Klíč k určování nácků

Doba plýtvá silnými slovy. Poslední měsíce kolem nás lítá tolik fašounů, kremlobotů, dobroserů a vlastizrádců, že se člověk bojí vyjít do parku, aby ho některá z těch příšer nepokousala. Třeba nácek. Zdánlivě je to každý, kdo odporuje imigraci. Nadužíváním silných slov ale zrušíme jejich sílu. Je třeba mluvit přesně. Takže kdo je a není nácek?

Následky žhářského útoku na pražské autonomní centrum Klinika Foto: Novinky
Štefan Švec: Klíč k určování nácků

Člověk, který se bojí radikálních islamistů, není nácek. Má rozumné obavy.

Člověk, co kritizuje islám, není nácek. Kritika jakéhokoliv světonázoru včetně náboženství je demokratické právo.

Člověk, který kvůli islámu považuje všechny muslimy za nebezpečné, není nácek. Je jen neinformovaný, neví o spoustě bezproblémových muslimů, kteří žijí na Západě i v Rusku.

Člověk, který mluví o uprchlících jako o „primitivních špinavcích bez základních hygienických návyků“, „zakuklených opicích“ či „negrech, co sem lezou znásilňovat“, je nácek. Napadá lidi podle barvy pleti, etnika nebo původu. Což je v civilizovaném světě trestné.

Člověk, co odmítá migraci do ČR či Evropy, není nácek. Izolacionismus obecně je legitimní politický názor, i když často přináší problémy. Své zkušenosti s tím mají v USA.

Člověk, co odmítá pomoc uprchlíkům, není nácek. Moc toho neví o evropských, natož křesťanských hodnotách, kterými se často zaštiťuje, ale k pomoci ostatním nejde nikoho nutit. Pokud strach zvítězí jako politický směr, budoucnost nás nepochválí, ale bude to výsledek demokratického rozhodování.

Štefan Švec

Foto: Milan Malíček, Právo

Člověk, který říká „ať se tam ty zvířata klidně vymlátěj“, je nácek. Považuje jiné lidi za méněcenné, což je něco jako průkaz méněcennosti vlastní.

Člověk, co kritizuje imigrační politiku Německa, není nácek. Má prostě nějaký politický názor.

Člověk, který chce oplotit hranice a vystoupit z EU, není nácek. Tragicky se mýlí, jeho politika by přivedla zemi ke zchudnutí a pravděpodobně do područí Ruska, ale omyl není zločin. Což je heslo, které bychom si měli všichni pověsit nad postýlku.

Člověk, který vyhrožuje šibenicí za vlastizradu, píše komentáře typu „pamatujeme si tě“ a „kolaboranti se střílejí“, je nácek. V každé společnosti existuje sedlina, kterou vzrušuje představa zavírání vysokých škol, věšení lidí na fotbalové branky a táborů nucených prací. Ve smutnějších dobách jsou tihle lidé víc slyšet a v těch nejsmutnějších rozhodují o ostatních. Čím spravedlivější si připadají, tím větší náckové to jsou.

Své kolegy dobrosery prosím, aby uvedený orientační přehled zohlednili ve svých příštích názorových bitvách. Vážené protivníky xenofoby pak o to, aby se pokojně rozpoznali v kategoriích nácek – nenácek a ti první se šli uhajlovat do nějaké hnědé nory a nekazili pověst druhým. Ti si to nezaslouží. Díky!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků