Hlavní obsah
A jak vypadá pánská sauna? Foto: Reuters

Markéta Pilátová: V sauně

Má saunovací mánie začala, když mi byly čtyři roky. Maminka mě odvedla do psychiatrické léčebny v Kroměříži, kde byla svého času nádherná sauna, která se za první republiky používala i na léčebné terapie. Součástí vybavení byly bazénky s mosaznými art deco zábradlíčky a sprchy s hadicí. Na normalizačním maloměstě nebylo zvykem brát dítě do sauny, ale maminka chtěla, abych měla imunitu silnou jako železné lano.

A jak vypadá pánská sauna? Foto: Reuters
Markéta Pilátová: V sauně

Od té doby nemám ani tak návyk na studenou vodu a horký vzduch, ale na saunové řeči, řeči, které je možné zaslechnout jen tady. Už tehdy, jako malá, jsem špicovala uši ostošest, a přestože jsem skoro ničemu nerozuměla, uchvacovalo mě pološero a v něm nahé ženy, které hlavu k hlavě rychle a tiše drmolily nejnovější drby, starosti, strachy, nemoci, problémy, lásky a tajnosti.

Proto pokaždé, když někam jedu na delší dobu, hledám místní saunu. Jakmile zjistím, kdy a kde se saunují ženy, přestanu se bát neznáma.

Většinou se od sebe sauny v různých městech a zemích moc neliší, ale ta v rakouské Kremži měla víc než charakter. Začalo to hned paní saunařkou. Tyto bezvěké sportovní ženy obvykle nosí doktorský oděv a krátký účes a jsou především ráznými udržovatelkami pořádku. Kremžská saunařka byla kyprá dlouhovlasá blondýna a jako všechny ženy v sauně byla i ona nahá. Upozornila mě, že za dvě minuty začnou požitky. Bylo to napsané i na korkové nástěnce: 14.30 – požitky.

Zacinkala na zvoneček a všechny ženy se nahrnuly do saunové komory. Saunařka vlezla za námi a vzala si s sebou bavlněný prapor na tyči. Na rozpálené kameny nalila jakousi záhadnou tekutinu z láhve. Pomyslela jsem si, že jde o nějakou aromaterapii. Saunou se ale v příštím okamžiku rozlila vůně slivovice. Jsem z Hané, nemohla jsem se mýlit. Všechny ženy nasály vzduch a sborem pronesly: „Schnaps!“ Saunařka spokojeně pokývala hlavou. Začala mávat bavlněným praporem a postarala se o to, aby všechny molekuly dolnorakouského schnapsu dorazily do každého z pórů našich nahých těl. Poté se mě optala, odkud jsem. Když zjistila, že z Česka, všechny ženy začaly vykřikovat „Óóoh, prohibice, metylalkohol, mrtví…“, zatímco saunařka znovu rozšafně polévala kameny neznámou lihovinou.

Pak si šly ženy zakouřit ven. Do bazénku se studenou vodou nevlezla ani jedna. A já jsem se cítila zase doma, přestože tahle sauna se těm českým moc nepodobala. Jenže domov, to může být občas ledacos, třeba rozpálené kameny polévané slivovicí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků