Hlavní obsah
Daniel Mulloy připravuje svůj celovečerní film o ženě z Kosova. Foto: Kateřina Farná, Právo

Režisér Daniel Mulloy: Vyrostl jsem na Švankmajerovi. Je neuvěřitelně invenční

Britský režisér a scenárista Daniel Mulloy (1977) patří mezi respektované tvůrce krátkometrážních filmů, za které už podbíral desítky ocenění včetně tří cen Britské filmové akademie – BAFTA. Na právě se konajícím 7. Fresh Film Festu, mezinárodním festivalu debutů a studentských filmů, zasedá v hlavní porotě.

Daniel Mulloy připravuje svůj celovečerní film o ženě z Kosova. Foto: Kateřina Farná, Právo
Režisér Daniel Mulloy: Vyrostl jsem na Švankmajerovi. Je neuvěřitelně invenční

Zajímavostí je, že Mulloy vystudoval výtvarné umění na akademiích v Londýně a New Yorku, že jeho maminka pochází z Prahy a že zbožňuje tvorbu Jana Švankmajera.

„Je skvělé, že se nějaký festival soustředí na studentskou tvorbu. Být v Praze je pro mě o to zajímavější, že moje maminka, animátorka Vera Neubauer, odtud pochází,“ říká a zároveň dodává, „na Švankmajerovi jsem vyrostl. Je neuvěřitelně invenční v tom, jak používá obyčejné předměty k vytvoření postav.“

Od malířského plátna jej k filmu zlákala touha vyprávět osudy lidí. „Malování je zajímavé médium, ale nestačilo mi. Z toho důvodu jsem začal fotit ženy, které uklízely veřejné záchody v Londýně. Mluvil jsem s nimi o jejich práci, o jejich životě, fotil je a ty příběhy, které mi vyprávěly, mě tak oslovily, že jsem je začal natáčet na video. Pak jsem k nim přidal trochu fikce a obsadil herce. Poprvé jsem tak začal vyprávět příběh, a to mě naplňovalo,“ vzpomíná.

Kromě současné spolupráce na dánském projektu, iniciovaném mimo jiné slavným filmařem Larsem von Trierem, připravuje svůj první celovečerní snímek Murmansk. A o čem bude? „O ženě, která přijede se svým synem z Kosova do Londýna, kde začne pracovat. Má za sebou tragický příběh a před sebou taky nic moc hezkého.“

Páteční tipy

Palác Akropolis 22.30 The Mighty Boosh

Kino Světozor 19:30 Defendor

Divadlo Ponec 20:00 Případy doktora Toureta

Letní kino Parukářka 20.30 Knoflíkáři

Filmy Daniela Mulloye se budou promítat v pátek večer v pražském kině Světozor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků