Článek
Film vznikl v koprodukci Polska, Francie a České republiky. Byl inspirován knihou Nezanechat stopy: Případ Grzegorze Przemyka od Cezaryho Łazarewicze, který příběh vypráví z pohledu ubitého studenta, očitých svědků i neprávem obviněných zdravotníků a úřadů.
Mladík Jurek byl jediným svědkem vraždy Grzegorze Przemyka. Komunistická moc využila celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčela. Situace se však komunistům vymkla z rukou. Svědka se jim nedařilo zadržet a pravda o smrti Grzegorze Przemyka se šířila. Navíc se do toho zapojil kněz Jerzy Popiełuszko, který měl značný vliv na veřejnost, a aféra narostla do obřích rozměrů.
„Klíčovým rozhodnutím při adaptaci této knihy bylo zaměřit se pouze na události z let 1983 a 1984. Łazarewicz přeci jen popisuje rozsáhlý příběh, který by snadno zaplnil tři sezony televizního seriálu,“ uvedl režisér Jan P. Matuszyński.

Thriller Nezanechat stopy. Na snímku Tomasz Zietek
Podle filmového magazínu Screen Daily je zpracování filmu velmi silné a diváci po celém světě ocení evidentní paralely se smrtí George Floyda.
„Grzegorz Przemyk byl s největší pravděpodobností zadržen proto, že nechtěl ukázat občanský průkaz. I když, jak se později ukázalo, ho měl celou dobu u sebe. Nechtěl to udělat proto, že stanné právo bylo tou dobou pozastaveno a on se zkrátka postavil za svá občanská práva. Na první pohled to vypadá jako drobnost, ale ve skutečnosti šlo o velmi důležitý postoj. A v tomto kontextu opravdu nezáleží na tom, že se to stalo už v roce 1983,“ dodal Matuszyński.