Hlavní obsah
 

Filmovou přehlídku Tady Vary zahájí nevšední drama Než skončí léto

Do českých kin míří drama australské režisérky Shannon Murphyové Než skončí léto (Babyteeth). V pátek 3. července ve 20:00 zahájí filmovou přehlídku Tady Vary. Pod záštitou KVIFF Distribution pak bude od 9. července k vidění v kinech po celé ČR.

 
Filmovou přehlídku Tady Vary zahájí nevšední drama Než skončí léto

Hlavní hrdinkou s lehkostí a humorem podaného dramatu Než skončí léto je šestnáctiletá Milla, která se zamiluje do průšviháře Mosese. Pro její rodiče je to noční můra, první láska ale probouzí v nemocné dívce novou chuť do života a její energie a touha objevovat otočí celou rodinu vzhůru nohama. Morální poučky letí do koše a Milla svému překvapenému okolí ukazuje, jak prožít každou minutu naplno.

Rodiče nemocné dívky z jejího problémového chlapce zpočátku příliš nadšení nejsou...

Foto: KVIFF Distribution

Film je adaptací úspěšné divadelní hry Rity Kalnejaisové. „Už při prvním čtení mě příběh neskutečně dojal, ale také mě velmi zaujala dynamika mezi jednotlivými členy rodiny i lidmi mimo základní rodinu, kteří pronikají do jejich životů. Nejsem sentimentální. Podle mě lidé na příkoří, která se jim dějí, zpravidla nereagují sentimentálně. Nechodí a neříkají: ‚Podívej, jak jsem nemocný, jak jsem smutný.‘ Nechtějí být litováni. Chtěla jsem, aby postavy byly autentické. V tom příběhu je spousta radosti a humoru a díky tomu je podle mě velmi upřímnou zpovědí o tom, jaké to je, být zamilovaným teenagerem, a jaké to je, čelit takovéto výzvě,“ vysvětlila režisérka Shannon Murphyová, čím ji příběh nejvíce zaujal.

Hlavní postavu Milly ztvárnila mladá talentovaná herečka Eliza Scanlenová, která loni zazářila v seriálovém hitu Ostré předměty a ve snímku Grety Gerwig Malé ženy. V rolích rodičů se představí Ben Mendelsohn (Outsider, Nejtemnější hodina) a Essie Davisová (Hra o trůny, Babadook). Představitel Mosese Toby Wallace získal za svůj výkon ve filmu Než skončí léto na festivalu v Benátkách Cenu Marcella Mastroianniho pro nejlepšího mladého herce.

Nemocná Milla svému překvapenému okolí ukazuje, jak prožít každou minutu naplno.

Foto: Whitefalk Films

Od té doby sbírá nevšedně pojaté drama nadšené ohlasy od diváků i kritiků po celém světě. Ti na něm oceňují především vynikající herecké výkony, lehkou a energickou režii a originální scénář. „Než skončí léto je film plný spontánnosti, humoru a překvapení, ale i emocí. Je to ohromující debut, který se vyhýbá snad každému klišé, které byste u snímku s tímto tématem čekali,“ napsal server RogerEbert.com. Film zaujal i dramaturgy karlovarského festivalu, kteří jej zvolili jako zahajovací snímek přehlídky Tady Vary ve vašem kině. V pátek 3. července od 20:00 tak film najednou promítne 96 českých kin, která jsou do přehlídky zapojena. Před samotnou projekcí se uskuteční i speciální „slavnostní zahájení“, při kterém se s diváky všech kin spojí prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška a moderátor Marek Eben.

„Troufnu si tvrdit, že jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků loňského podzimu je snem každého distributora – o vážných životních věcech vypráví se šarmantní originalitou, sympatickým humorem a podmanivou dávkou lidskosti,“ komentuje výběr filmu Než skončí léto Karel Och, umělecký ředitel MFF KV.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků