Hlavní obsah
Film Češi jsou výborní houbaři. Foto: Česká televize

Dvakrát přerušený festival Jeden svět bude nově v květnu

Od 10. do 28. května 2021 se má konat festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Minulý týden měla proběhnout závěrečná část letošního ročníku, ale pandemie ji opět narušila.

Film Češi jsou výborní houbaři. Foto: Česká televize
Dvakrát přerušený festival Jeden svět bude nově v květnu

Festival byl přerušen už na jaře a nyní podruhé. „S ohledem na ohromující množství energie, které v této nestandardní situaci vynaložily zejména regionální týmy, rozhodl se organizační tým festivalu 23. ročník uskutečnit v novém termínu a pozměněném formátu. Festival Jeden svět 2021 proběhne od 10. do 28. května,“ sdělil za festival Tomáš Urban.

„Po březnovém přerušení jsme se rozhodli pokračovat po prázdninách hlavně kvůli regionálním festivalům, které se vůbec nemohly uskutečnit. Byli jsme nesmírně rádi, že se velká většina regionálních týmů rozhodla nepřipravit diváky ve svých městech o silné dokumenty a věnovat letošnímu ročníku dvakrát tolik času a úsilí. O to víc nás mrzí, že v náhradním termínu nemohla některá města festival uskutečnit ani napodruhé. Každopádně před všemi regionálními týmy smekám klobouk a strašně moc jim děkuji za práci a nasazení, které projevily osudu navzdory,“ uvedl ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

„Za normálních okolností bychom v těchto dnech už naplno připravovali další ročník. Bohužel, normální okolnosti kulturu, jako ostatně celou společnost, asi ještě nějakou chvilku nečekají.  Je nutné nepropadnout skepsi a pokusit se na novou situaci adaptovat. Na to je ale potřeba na chviličku se zastavit, nadechnout se, nabrat nové síly a reflektovat možnosti. Proto jsme se rozhodli pro posunutí termínu. Chceme se všichni společně zamyslet nad tím, jak se festival musí přizpůsobit a co dobrého v tom můžeme najít pro diváky, pro všechny, kdo se na organizaci festivalu podílejí i pro budoucí podobu festivalu jako takovou,“ dodala výkonná ředitelka festivalu Lenka Lovicarová.

O proměnách, kterými projde tradiční podoba festivalu, chtějí průběžně informovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků