Hlavní obsah
Režisér Jacques Audiard s cenou za film Dheepan Foto: Benoit Tessie, Reuters

Zlatou palmu získal v Cannes Audiardův film Dheepan

Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, v neděli na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získalo filmové drama o přistěhovalcích ze Srí Lanky Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Udílením cen vyvrcholil 68. ročník prestižního festivalu.

Režisér Jacques Audiard s cenou za film Dheepan Foto: Benoit Tessie, Reuters
Zlatou palmu získal v Cannes Audiardův film Dheepan

Hlavním hrdinou vítězného filmu je tamilský bojovník Dheepan, který pod cizí identitou uprchne před občanskou válkou i s jednou ženou a její dcerou, které vydává za svou manželku a dceru. Útěk do Francie nepřinese vysněnou svobodu a klid. Ocitne se v sociálně vyloučené lokalitě na předměstí Paříže uprostřed války mezi znesvářenými drogovými gangy.

O přidělení ocenění společenskokritickému dramatu rozhodla v Cannes porota v čele s americkou filmařskou dvojicí, bratry Joelem a Ethanem Coenovými. Vybírala z 19 soutěžních snímků, z nichž žádný nebyl jednoznačným favoritem.

"Jsem velmi dojatý. Dostat cenu od bratří Coenů je něčím výjimečným," řekl při přejímání Zlaté palmy režisér, který už v roce 2009 v Cannes získal Velkou cenu poroty.

Kritik filmového magazínu The Hollywood Reporter poznamenal, že Dheepan možná není Audiardův nejlepší film, ale zabývá se aktuálním tématem. Zlatá palma podle něj oceňuje režiséra a zároveň vysílá "politické poselství".

Bodovalo drama z Osvětimi i turecký Zimní spánek

Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, v neděli obdrželo maďarské drama z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saul fia (Saulův syn) režiséra László Nemese. Cenu poroty pak dostalo sci-fi The Lobster řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

Cenu za nejlepší režii obdržel tchajwanský filmař Chou Siao-sien, který se na francouzské riviéře uvedl středověkým dramatem Nie yin niang (Vražedkyně).

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si z francouzského letoviska odveze francouzský herec Vincent Lindon, který se zaskvěl v roli nezaměstnaného dělníka ve filmu režiséra Stéphanea Brizého La Loi du Marché (Zákon trhu).

"Je to poprvé v životě, co jsem vyhrál cenu," konstatoval Lindon v děkovné řeči. "Tuto cenu věnuji všem lidem, kteří nemohou žít, jak by si zasloužili a kteří jsou poněkud opomenutými občany," řekl herec.

Ocenění pro nejlepší herečku letos získaly hned dvě ženy, Američanka Rooney Maraová z lesbické romance Carol a Emmanuelle Bercotová za výkon v romantickém dramatu Mon roi (Můj král).

Loni na canneském festivalu Zlatou palmu vyhrál turecký film Zimní spánek režiséra Nuriho Bilgeho Ceylana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků