Hlavní obsah

Zlatou palmu mohou v Cannes získat Soderbergh, Polanski i Coenové

O Zlatou palmu budou na květnovém mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes usilovat nejnovější snímky filmařských hvězd, jako jsou Steven Soderbergh, Roman Polanski, François Ozon nebo bratři Coenové. Oznámili to pořadatelé 66. ročníku prestižního festivalu. Ten letos zahájí nesoutěžní snímek Velký Gatsby režiséra Baze Luhrmanna.

Zlatou palmu mohou v Cannes získat Soderbergh, Polanski i Coenové

Šanci získat Zlatou palmu má 19 filmů tvůrců, mezi nimiž je hned šest francouzských filmařů a řada zkušených režisérů ze zahraničí. Například Američan Steven Soderbergh získal Zlatou Palmu už v roce 1989 za Sex, lži a video. V novém filmu Behind the Candelabra (Za svícnem) přibližuje život extravagantního klavíristy Valentina Liberaceho. V hlavních rolích se objeví Matt Damon a Michael Douglas.

Dalším americkým želízkem v ohni je film Inside Llewyn Davis bratrské dvojice Joela a Ethana Coenových.

Italský režisér Paolo Sorrentino představí komedii La grande belezza (Velká krása) a dánský filmař Nicolas Winding Refn uvede thriller Only Gods Forgive (Jen bohové odpouštějí).

Roman Polanski

Foto: Jean-Paul Pelissier/Files , Reuters

V šestici francouzských filmů v soutěži je i Polanského drama La Venus à la Fourrure (Venuše v kožichu). Mezinárodně známý je také François Ozon, jenž uvede film Jeune & Jolie (Mladá a hezká).

Česká republika bude mít v Cannes dva zástupce v sekci Cinéfondation, která je jednou z mezinárodních soutěží krátkých filmů. Byly do ní zařazeny česko-slovenský animovaný film Pandy režiséra Matúše Vizára a snímek O šunce režisérky Elišky Chytkové.

Do hlavní soutěže canneského festivalu byl z českých filmů naposledy přijat v roce 1990 trezorový snímek Karla Kachyni Ucho, na Zlatou palmu ani další ceny však nedosáhl. Mezinárodní svátek filmu na jihu Francie začne 15. května. Závěrečný galavečer, při kterém porota vedená režisérem Stevenem Spielbergem vyhlásí vítěze v jednotlivých filmových kategoriích, se uskuteční 26. května. Zahajovací a závěrečný ceremoniál bude moderovat francouzská herečka Audrey Tautouová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků