Hlavní obsah
Na výstavě Voayer lze vidět skutečné nahé ženy. Foto: Róbert Hruboš

Živé exponáty v Tančícím domě: Ženská nahota jako ozdoba interiéru

Od úterý hostí pražská Galerie Tančící dům kontroverzní výstavu nahých žen Voayer.

Na výstavě Voayer lze vidět skutečné nahé ženy. Foto: Róbert Hruboš
Živé exponáty v Tančícím domě: Ženská nahota jako ozdoba interiéru

Prosklená modernistická budova, vytvořená architekty Vlado Milunićem a Frankem Gehrym, je díky svým ladným tvarům ideálním prostorem pro takovou prezentaci.

Smyslné křivky vystupujících modelek tímto nepřímým způsobem vlastně doplňují výraznou vizualitu jedné z dominant hlavního města. Každý den uvidí zájemci třináct nových dívek, některých se lze i dotýkat, výstava je otevřena do 21. dubna.

Modelka s kočičí hlavou přitahovala velkou pozornost.

Foto: Jan Šída

Když organizátor Mário Petreje uspořádal přehlídku Voayer v naší metropoli loni v srpnu poprvé, zhlédlo ji více než patnáct stovek lidí. Na základě velkého zájmu, ale i pozitivních reakcí návštěvníků rozhodl expozici přivézt podruhé a naposledy.

Tentokrát využili organizátoři všech tří pater výstavního interiéru. Centrální prostor, který je u běžných výstav prosklený a lidé mohou zvenčí nahlížet, byl tentokrát zakrytý. Zřejmě i z důvodu bezpečnosti, protože řidiči jedoucí po nábřežní komunikaci by se nemuseli plně věnovat řízení a docházelo by k nehodám.

K takto pojaté expozici lze bezpochyby přistupovat ze dvou směrů. Ten první je erotický. Vystavené artefakty, lze-li to tak říci, mohou být vnímány pouze coby objekt vizuální touhy, fantazií, v několika případech podpořených i doteky v gumových rukavicích. To je jistě legitimní důvod, ovšem tento dojem je redukován na jeden úhel pohledu.

Určitou nadstavbu představuje chápání nahých modelek jako skutečná umělecká díla. A to především v oblasti body artu. Některé dámy totiž mají na kůži bohatou tetováž a šperky na intimních místech. Stávají se tedy do určité míry živoucím plátnem, na které výtvarník zhmotnil své vizuální představy. Jiné modelky zase setrvávají v určitých pozicích a stávají se živoucími sochami či sousošími.

Jeden ze živých exponátů výstavy.

Foto: Jan Šída

Pokud by někdo nevěděl, kam přišel, mohl by si připadat jako v nějaké zvláštní umělecké galerii, protože v šerosvitném přítmí vypadají ženy jako renesanční či barokní skulptury. Na odhaleném těle není přece nic vulgárního, vždyť nahota je jen určitý kostým.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků