Hlavní obsah
Miroslav Doležal Foto: René Volfík, ČTK

Zemřela legenda Národního divadla Miroslav Doležal

V Praze v neděli zemřel Miroslav Doležal, nejstarší člen činohry Národního divadla (ND). Potvrdil to jeho zeť Pavel Hartmann. O termínu pohřbu herce, který v únoru oslavil 90. narozeniny, nebylo zatím rozhodnuto. Podle mluvčího činohry ND Tomáše Staňka v posledních přibližně třech letech už Doležal nevystupoval.

Miroslav Doležal Foto: René Volfík, ČTK
Zemřela legenda Národního divadla Miroslav Doležal

"Národní divadlo si pana Doležala velmi vážilo jako svého dlouholetého člena," poznamenal Staněk.

Miroslav Doležal se narodil 10. února 1919 v Bučovicích na Vyškovsku. Studoval práva a souběžně i brněnskou konzervatoř. Na jevišti se poprvé objevil v roce 1942 v souboru Komorní hry Radosti ze života v Brně. Působil tam v Českém lidovém divadle a od roku 1945 hrál tři sezony v brněnském Národním divadle.

Na jevišti Národního divadla stanul poprvé 25. června 1948 kdy ještě pohostinsky účinkoval v představení Jan Hus Josefa Kajetána Tyla.

Jeho umělecká dráha je pozoruhodná i tím, že od roku 1952 celých dvaadvacet let na Karlštejně ztvárňoval Karla IV. v letních představeních známé Noci na Karlštejně. Celkem tam odehrál kolem pěti set repríz. Spolupracoval s filmaři (Vlčí jáma, Mikoláš Aleš, Proti všem) i s rozhlasem, absolvoval stovky recitačních vystoupení. Od poloviny 60. let až do roku 1990 vyučoval hlasovou výchovu na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků