Hlavní obsah
Olivia de Havillandová na archivním snímku Foto: Profimedia.cz

Zemřela herečka Olivia de Havillandová

Ve věku 104 let v sobotu zemřela britsko-americká herečka Olivia de Havillandová, která byla jednou z posledních hvězd zlatého věku Hollywoodu z 30. let minulého století. Informovala o tom britská zpravodajská stanice BBC. Herečka zesnula pokojně ve spánku v Paříži, kde od roku 1960 žila.

Olivia de Havillandová na archivním snímku Foto: Profimedia.cz
Zemřela herečka Olivia de Havillandová

Havillandová byla pětkrát nominována na americkou Cenu Akademie. Oscara získala dvakrát, a to za filmy Každému dle zásluh (1946) a Dědička (1949).

Úspěch u diváků Havillandová slavila i rolí v téměř čtyřhodinové filmové epopeji Jih proti Severu. Ta měla slavnostní premiéru 15. prosince 1939 v Atlantě a je považována za jeden z nejslavnějších hollywoodských snímků všech dob. V posledních týdnech se nicméně stal v USA terčem kritiky kvůli tomu, že zobrazuje některé etnické a rasové předsudky.

Kromě řady filmových a divadelních cen Havillandová obdržela v listopadu 2008 z rukou tehdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího národní medaili za umění. V září 2010 pak z rukou francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho převzala Řád čestné legie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků