Hlavní obsah
Philip Roth na snímku z roku 2010 Foto: Eric Thayer, Reuters

Zemřel významný americký spisovatel Philip Roth

Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů a autor téměř tří desítek románů Philip Roth. Informují o tom americká média s odvoláním na jeho agenta. Podle něj zemřel na srdeční selhání. Agentura AP jej v nekrologu označuje za neohroženého vypravěče příběhů o sexu, smrti, asimilaci a osudu, za oslavovaného i kontroverzního autora a neúprosného satirika.

Philip Roth na snímku z roku 2010 Foto: Eric Thayer, Reuters
Zemřel významný americký spisovatel Philip Roth

Roth, který býval každoročně uváděn mezi favority na zisk Nobelovy ceny za literaturu, se ve svých románech věnoval tématu postupné asimilace Židů v Americe, otázkám osobní identity či problémům kulturní a etnické příslušnosti. Román Rozhořčení zase popisoval situaci v zemi za korejské války.

Philip Roth (vpravo) poté, co s knihou Sbohem C získal v roce 1960 Národní knižní cenu sopolu s básníkem Robertem Lowellem (vlevo) a Richard Ellmann, který uspěl v literatuře faktu.

Foto: 041154, ČTK/AP

Do literatury vstoupil v roce 1959 knihou Goodbye Columbus (Sbohem, město C). K dalším jeho dílům patří například Elév, Profesor touhy a Operace Shylock

K nejproslulejším Rothovým románům patří Portnoyův komplex z roku 1969 nebo Americká idyla z roku 1997, za kterou dostal prestižní Pulitzerovu cenu.

Philip Roth na snímku z roku 2008

Foto: Richard Drew, ČTK/AP


V roce 1969 navštívil poprvé Prahu. Zajímal ho Franz Kafka. V letech 1971 až 1976 se do Prahy pravidelně vracel a podporoval také zakázané československé autory. Pomohl prosadit Milana Kunderu, k jehož americkému vydání Směšných lásek napsal předmluvu. Východoevropští autoři včetně českých vycházeli v nakladatelství Penguin v edici Writers from the Other Europe, kterou redigoval.

Je proto držitelem řady českých ocenění. [celá zpráva]

V roce 1994 byl Roth společně s Günterem Grassem vyznamenán první Cenou Karla Čapka, v roce 2001 dostal jako první Cenu Franze Kafky.

Philip Roth na snímku z roku 2010

Foto: Eric Thayer, Reuters

Zážitky z Prahy ztvárnil v kafkovské grotesce Pražské orgie (1985). Pronásledování tuzemských spisovatelů mu připadalo vysloveně kafkovské.

V roce 2011 získal mezinárodní Man Bookerovu literární cenu, mezinárodní obdobu známého britského literárního ocenění. Koncem roku 2012 ale oznámil, že už nehodlá dál psát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků