Hlavní obsah
 

Zemřel spoluzakladatel Semaforu Ferdinand Havlík

V noci na pondělí zemřel jeden ze zakladatelů Divadla Semafor, hudebník Ferdinand Havlík, uvedl Blesk. Byl autorem mnoha skladeb včetně hudby ke hře Kytice.

 
Zemřel spoluzakladatel Semaforu Ferdinand Havlík

„Pan Havlík zemřel v noci ze sedmadvacátého na osmadvacátého října,” řekl Novinkám asistent ředitele Semaforu Václav Dvořák.

Ferdinand Havlík měl dlouhodobé zdravotní potíže, trpěl na páteř a také prodělal zápal plic. Nemohl nikam chodit ani pracovat. V Semaforu byl naposledy před pěti lety, kdy slavil osmdesáté narozeniny.

Ferdinand Havlík

Foto: Dušan Dostál, ČTK

Karel Velebný a Ferdinand Havlík (vpravo)

Foto: Pavel Khol, ČTK

Ferdinand Havlík a Eva Pilarová

Foto: Dušan Dostál, ČTK

Ferdinand Havlík se narodil 17. června 1928 v Brně. Tento klarinetista, hudební aranžér, skladatel, kapelník, dirigent a občas i herec byl téměř celý život spojován s legendárním Semaforem.

Havlík miloval jazz a swing a od čtyřicátých let hrál s různými kapelami. Jiří Suchý mu nabídl spolupráci a od roku 1959 působil v Semaforu jako kapelník. Tím se postupně dostal i k filmu - poprvé se objevil ve filmu Letiště nepřijímá (1959), dále ve slavném Kdyby tisíc klarinetů (1964), v povídkovém filmu Mučedníci lásky (1966). Také nahrál hudbu ke kultovním snímkům Miloše Formana Černý Petr (1966) a Lásky jedné plavovlásky (1965). V rozhlase nahrával hity Evy Pilarové, Waldemara Matušky, Karla Gotta a dalších.

Ferdinand Havlík

Foto: Dušan Dostál, ČTK

V roce 1967 ze Semaforu odešel, brzy se ale vrátil. Složil hudbu ke hrám jako Smutek bláznivých panen, Sladký život blázna Vincka, Zuzana v lázni či Doktor Johann Faust. Asi nejslavnější je dodnes Kytice.

F. Havlík: Nejznámější díla, na kterých se podílel

Kytice

Kdyby tisíc klarinetů

Černý Petr

Lásky jedné plavovlásky

 

 

Jako skladatel se podílel také na filmu Jonáš a Melicharová (1986) a někdy dostával i menší herecké role - šlo o filmy Matěji, proč tě holky nechtějí (1981), Láska na druhý pohled (1981) nebo Slavnosti sněženek (1983).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků