Hlavní obsah
Jan Balabán na archivním snímku z roku 2005 Foto: Michal Doležal, ČTK

Zemřel spisovatel Jan Balabán

V pátek nad ránem nečekaně ve věku 49 let zemřel ostravský spisovatel a překladatel Jan Balabán. Informoval o tom jeho přítel Ivan Motýl.

Jan Balabán na archivním snímku z roku 2005 Foto: Michal Doležal, ČTK
Zemřel spisovatel Jan Balabán

Server aktuálně.cz, který zprávu o jeho úmrtí přinesl, připomněl, že nejčastějším a nejoceňovanějším žánrem ostravského solitéra byla existenciální povídka a často byl označován za autora, který píše o ztroskotancích a o zoufalých existencích v mezních životních situacích.

Sám to ale odmítal s tím, že smrt a bolest je jedno ze základních paradigmat, jež činí život smysluplným, uvedl server.

Balabán se ještě v úterý setkal s ostravskými novináři, když přišel podpořit festival Měsíc autorského čtení, který se letos kromě svého tradičního působiště Brna uskuteční také v Ostravě. Balabán se ho měl účastnit už poněkolikáté a svou tvorbu tak měl předčítat i před domácím publikem.

"Budu hrozně rád, jestli se podaří ten festival v Ostravě tak jako v Brně," řekl novinářům Balabán, který přiznal, že při autorských čteních v Brně zažíval velice krásný kontakt s lidmi.

Festival měl jeho uznání, protože podle Balabána by se literatuře měl vrátit hlas. "Nejen poezie, ale i próza má svůj hlas a je to dosvědčeno až čtením. V dnešní době, kdy se můžeme koukat na všelijaká videa a dvd, tak tam máme všechno, ale nemáme člověka, který mluví sám za sebe, který nám řekne to, co napsal a to co nám chce říct," podotkl Balabán.

Prozaik, publicista a překladatel Jan Balabán se narodil 29. ledna 1961 v Šumperku na Olomoucku, většinu života strávil v Ostravě. Na olomoucké univerzitě vystudoval český a anglický jazyk. Po ukončení studia pracoval jako překladatel ve Vítkovických železárnách, později jako překladatel na volné noze. Od roku 2007 pravidelně přispíval do časopisu Respekt. Jeho kniha povídek Možná že odcházíme získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera v kategorii próza. O rok dříve byla v anketě Lidových novin prohlášena knihou roku, zároveň byla nominována na Státní cenu za literaturu. Mezi jeho další povídkové knihy patří Středověk (1995), Boží lano (1998), Prázdniny (1998) a Jsme tady (2006). Je autorem románu Kudy šel anděl (2003), vytvořil i komiks Srdce draka (2001).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků