Hlavní obsah
Z filmu Charly (1968) podle Keyesovy knihy Růže pro Algernon Foto: Profimedia.cz

Zemřel spisovatel Daniel Keyes, autor Růže pro Algernon

Ve věku 86 let zemřel v neděli americký spisovatel Daniel Keyes, který se proslavil jako autor oceňované knihy Růže pro Algernon. Informoval o tom server BBC.

Z filmu Charly (1968) podle Keyesovy knihy Růže pro Algernon Foto: Profimedia.cz
Zemřel spisovatel Daniel Keyes, autor Růže pro Algernon

Příběh mentálně postiženého mladíka, který se díky lékařskému experimentu dočasně stane géniem, posloužil jako předloha oscarového snímku Charly (1968). Úspěch měl i ve formě divadelní hry, která diváky oslovila i v Česku - pražské Divadlo v Celetné ji má na programu už přes 20 let a odehrálo na 700 repríz.

Keyes se narodil v roce 1927 v New Yorku a vystudoval psychologii. Později pracoval jako editor v časopise určeném milovníkům sci-fi. Jeho nejslavnější příběh Růže pro Algernon vyšel v roce 1959 nejprve jako krátká povídka. Později ji autor propracoval do románové podoby a vydal v roce 1966 - kniha byla přeložena do 27 jazyků a prodalo se jí přes pět miliónů kusů.

V Česku má hra velký úspěch

Hlavní hrdina románu Charlie Gordon se stane předmětem lékařského experimentu a jeho IQ se postupně zvýší z 68 na 185, takže z mentálně retardovaného mladíka vyroste génius. Pak ale musí sledovat, jak se jeho mysl postupně zase vrací do starých kolejí. Kromě filmového zpracování, které v roce 1969 získalo Oscara díky výkonu hlavního představitele Cliffa Robertsona, se Růže pro Algernon objevila i v divadle, a to i ve formě muzikálu.

V Česku patří inscenace Růže pro Algernon, která měla v Divadle v Celetné premiéru v roce 1993, k nejúspěšnějším představením po roce 1989. Hra s Janem Potměšilem v hlavní roli už má za sebou 730 repríz. O Keyesově nedělním úmrtí na komplikace způsobené zápalem plic informovala spisovatelova dcera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků