Hlavní obsah
Jan Řeřicha (na archivním snímku z 1. března 2019). Foto: Vít Šimánek, ČTK

Zemřel šéf festivalu Mene Tekel, režisér a herec Jan Řeřicha

Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních adaptací, překladatel a ředitel festivalu proti totalitě Mene Tekel Jan Řeřicha. Ve středu to potvrdili jeho spolupracovníci.

Jan Řeřicha (na archivním snímku z 1. března 2019). Foto: Vít Šimánek, ČTK
Zemřel šéf festivalu Mene Tekel, režisér a herec Jan Řeřicha

Festival Mene Tekel vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomíná historické mezníky Česka i dalších evropských států a přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Řeřicha při něm mimo jiné režíroval rekonstrukce politických procesů se studenty středních škol.

Jan Řeřicha se narodil 18. května 1947 v Praze. Účinkoval v ochotnických souborech, od dětství byl obsazován do filmových rolí, po maturitě byl elévem v Divadle za branou. V roce 1970 absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze.

Působil v Divadle Radar, Divadle za branou, v Národním divadle, v Divadle na Vinohradech, v Divadle Na Zábradlí a na dalších scénách, pracoval v rozhlase a dabingu. Jan Řeřicha byl hlavně producentem a režisérem kulturních a vzdělávacích programů.

V roce 1990 byl jmenován do funkce ředitele Divadla na Starém Městě, kde působil do roku 1995 a připravil řadu mezinárodních akcí. V roce 1996 obdržel od vídeňské radnice ocenění Rathausmann za rozvoj dlouhodobých kulturních a společenských vztahů.

V roce 2002 inicioval a organizoval na počest záchranářů, kteří zahynuli při teroristickém atentátu na WTC, koncert Solidarity a díkůvzdání v newyorské Carnegie Hall. Od roku 2007 byl ředitelem mezinárodního projektu proti násilí a pro paměť národa Mene Tekel.

Od roku 2009 přednášel na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Konfederace politických vězňů mu udělila medaili III. odboje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků