Hlavní obsah
Jean-Pierre Mocky Foto: Profimedia.cz

Zemřel režisér Mocky, natáčel s Maraisem i Deneuveovou

Zemřel francouzský herec, režisér, scenárista a producent Jean-Pierre Mocky. Bylo mu 90 let. Točil s Charlesem Aznavourem nebo Jane Birkinovou. Tento autor desítek celovečerních a televizních filmů se proslavil hlavně svými satirickými komediemi s černým humorem.

Jean-Pierre Mocky Foto: Profimedia.cz
Zemřel režisér Mocky, natáčel s Maraisem i Deneuveovou

Filmovému řemeslu se učil v 50. letech u italských režisérů Luchina Viscontiho a Federica Felliniho. Už v roce 1949 zaujal rolí básníka ve filmu Orfeus a o pět let později ve snímku Hrabě Monte Christo, v obou filmech hrál po boku Jeana Maraise.

Do svých filmů, které režíroval, s oblibou obsazoval herce Michela Serraulta. V jeho filmu Zázrakem uzdravený z roku 1987 si zahrála i Jeanne Moreauová, další hvězda francouzské kinematografie, Catherine Deneuveová ztvárnila v tom samém roce hlavní roli v jeho snímku Agent trouble.

Jeden z nejlepších psychologicko-kriminálních snímku je jeho film z roku 1977 s názvem Svědek s Philippem Noiretem v hlavní roli. Diváky i kritiku zaujal také jeho snímek Rubáš nemá žádné kapsy, který kritizoval novinářské praktiky.

Mocky, vlastním jménem Jean-Paul Mokiejewski, měl rodiče polského původu. Byl třikrát ženatý a tvrdil o sobě, že má 17 dětí, možná i více. Pochybnosti panují o datu narození. Ve svém životopise Ještě se seznámím, který vyšel před čtyřmi lety, Mocky napsal, že se narodil v roce 1933.

Zápis v matrice byl ale zfalšován na začátku druhé světové války, aby se mohl dostat na loď směřující do Alžírska a uniknout nacistům. Ať zfalšovaný, nebo ne, matriční zápis o narození v roce 1929 nebyl nikdy „opraven“. Podle něj se Mocky narodil 6. července 1929.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků