Hlavní obsah
Karl Baumgartner na snímku z roku 2008 Foto: Profimedia.cz

Zemřel producent Karl Baumgartner

V úterý ve Frankfurtu nad Mohanem zemřel jeden z nejvýznamnějších německých filmových producentů Karl Baumgartner. Bylo mu 65 let. Ve středu o tom v tiskovém prohlášení informovala česká produkční společnost Negativ, se kterou Baumgartner spolupracoval. Podílel se mimo jiné na českých snímcích Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka či Štěstí Bohdana Slámy.

Karl Baumgartner na snímku z roku 2008 Foto: Profimedia.cz
Zemřel producent Karl Baumgartner

"Nikdy nezapomenu na 'Baumiho' vášnivý entuziasmus, s nímž diskutoval o filmech, které viděl. Jeho láska k filmu byla nakažlivá," řekl o Baumgartnerovi producent Pavel Strnad. Baumgartner se podílel také na vzniku Příběhů obyčejného šílenství režiséra Petra Zelenky nebo Slámově Venkovském učiteli.

Baumgartner společně s Reinhardem Brundigem založil v roce 1982 distribuční společnost Pandora, která se rychle stala jedním z nejvýznamnějších evropských distributorů artových filmů.

Jejich společnost uvedla do kin díla režisérů, jako jsou Andrej Tarkovskij, Aki Kaurismäki, Jim Jarmusch nebo Jane Campionová. Baumgartner se věnoval také produkci, spolupracoval například s režisérem Emirem Kosturicou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků