Hlavní obsah
 

Zemřel ostravský písničkář Pepa Streichl

Ostravský písničkář Pepa Streichl zemřel, uvedly jeho internetové stránky. Na scéně působil od šedesátých let minulého století.

 
Zemřel ostravský písničkář Pepa Streichl

Streichl se narodil 8. září 1949 v Orlové. Jako písničkář začínal v roce 1968, pohyboval se zejména v oblasti folku a blues. Spolupracoval se slavnými kolegy Pavlem Dobešem nebo Jarkem Nohavicou.

V sedmdesátých letech spolupracoval se sdružením Šafrán a často se účastnil i Folkových kolotočů v Ostravě-Porubě, kde poprvé na svém recitálu pozval na pódium Jaromíra Nohavicu, tehdy neznámého mladíka.

Josef Streichl na snímku z roku 2008

Foto: Aleš Honus

Koncem 70. let podepsal Streichl spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Stal se agentem s krycím jménem Španěl. Později to přiznal a označil to za své selhání. "Toho dne jsem ztratil svoji hrdost a stydím se sám za sebe. A stydět se budu do konce svého života," uvedl v omluvě.

Po mrtvici se uzdravil

Na začátku devadesátých let měl mozkovou mrtvici, ale uzdravil se a znovu začal hrát. Vystupoval se skupinou Truc Blues a od roku 2002 sólově nebo s triem. Vydal alba Samota, samota (1990), Pepa Streichl a Truc Blues (1995), Live for friends (2002) a Za dveřmi (2007). V roce 2012 vyšla archivní nahrávka jeho koncertu Koncert 1984.

„My jsme byli dlouholetí kamarádi, znali jsme se přes čtvrt století. Potkali jsme se v roce 1990, když jsem jel stopem do Prahy. Pepa mi zastavil a v jeho wartburgu vlastně vzniklo naše přátelství. Pomáhal jsem mu pořádat koncerty, to byly nádherný časy. I po mrtvici v devadesátých letech, kdy nedokázal ani mluvit a hrát, tak se všechno naučil znovu,” popsal Novinkám blízký přítel hudebníka Marian Opletal.

„Jestli někdo z našich kluků muzikantů byl pravej bluesman, tak to byl on. Ty písničky, který on dokázal napsat, v tom byl ten jeho život zobrazenej, bary, kamarádi, holky. Dostal jsem zprávu že se to stalo, nevím detaily, jsem z toho neštastnej,“ řekl.

„Nevím, jaký byl, jen vím, že jsme ho měl rád,” dodal Pavel Dobeš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků