Hlavní obsah
Michal Pavlata Foto: Profimedia.cz

Zemřel dabér, herec a publicista Michal Pavlata

Ve věku 71 let v sobotu zemřel po dlouhé těžké nemoci herec, dabér, publicista a pedagog Michal Pavlata, sdělil jeho bratr, bývalý senátor Josef Pavlata.

Michal Pavlata Foto: Profimedia.cz
Zemřel dabér, herec a publicista Michal Pavlata

Pavlata prošel na začátku během své kariéry nejprve divadly v Kladně a Mladé Boleslavi, od roku 1969 pak hrál přes 20 let v Praze Na Poříčí v Divadle E. F. Buriana. Po třech sezónách v Divadle ABC se stal v roce 1994 na další téměř čtvrtstoletí členem souboru Činoherního klubu.

Jeho nezaměnitelný hlas z něj udělal vyhledávaného rozhlasového a také dabingového herce, namluvil tisíce větších i menších rolí - například Michaela Winslowa v sérii Policejních akademií nebo pilota T.C. v detektivním seriálu Magnum.

Michal Pavlata s Ivanou Chýlkovou

Foto: Profimedia.cz

Rodák z Kvasic na Kroměřížsku vyrůstal na severu Čech u Jablonce nad Nisou a už v dětském věku se objevil na jevišti jako recitátor. Koncem 60. let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění a přes komplikace, způsobené otcovou emigrací do Švýcarska, se stal uznávaným divadelním hercem.

U filmu nikdy nedostal velkou zásadní roli, ale malé postavy ztvárnil v desítkách snímků. Už v šedesátých letech to byl třeba film podle románu Milana Kundery Žert, později třeba pohádka Honza málem králem nebo seriál Panoptikum města pražského.

Po revoluci se objevil ve filmech Vracenky, Duše jako kaviár nebo Osmy a v mnoha epizodních rolích v televizních seriálech jako Četnické humoresky, Kriminálka Anděl, Expozitura, Okresní přebor a České století.

Michal Pavlata

Foto: Profimedia.cz

Pavlata měl i literární vlohy, napsal například několik textů pro kapelu Rangers, tvořil scénáře rozhlasových pořadů o populární hudbě a uplatnil se i v novinách jako sloupkař. Psal pro Lidové noviny, jeho fotbalové postřehy vydával také deník Sport. Mezi roky 1999 a 2006 byl také členem Rady Českého rozhlasu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků