Hlavní obsah
Antonín Brousek na archivním snímku z 30. března 1995 Foto: Judita Thomová-Mauerová, ČTK

Zemřel básník Antonín Brousek

V jednasedmdesáti letech zemřel ve středu v Jindřichově Hradci básník, překladatel a filmový kritik Antonín Brousek. Spisovatel, jenž strávil část svého života v emigraci, obdržel v roce 1995 literární Cenu Jaroslava Seiferta.

Antonín Brousek na archivním snímku z 30. března 1995 Foto: Judita Thomová-Mauerová, ČTK
Zemřel básník Antonín Brousek

Patřil spolu s Ivanem Wernischem a Petrem Kabešem k takovým nejsilnějším představitelům naší generace," řekl ČTK Hvížďala. Podle něj šlo o básníka s mimořádným talentem a citem pro češtinu. "Stejně tak skvěle později ovládal němčinu a ruštinu," řekl publicista Karel Hvížďala, který o úmrtí informoval.

Brousek je autorem několika básnických sbírek. Mezi nejslavnější patří Vteřinové smrti, za níž obdržel Cenu Jaroslava Seiferta. V roce 1963 na sebe upozornil prvotinou Spodní vody. "Ta sbírka byla trošku takovým zjevením, vyšla v době, kdy poezie spíš byla jen pod pokličkou," připomněl Hvížďala.

Brousek po roce 1968 emigroval do Německa, spolupracoval s nakladatelstvím 68 Publishers Josefa Škvoreckého, přednášel na univerzitě v Hamburku. Po roce 2003 se trvale vrátil do České republiky. Nejprve žil v Praze a poslední léta strávil s manželkou v Třeboni na Jindřichohradecku. Před několika dny byl hospitalizován v Jindřichově Hradci s vážným onemocněním, jemuž podlehl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků